Săptămâna: 23 – 30 August 2020

1. Calendarul săptămânii
23 D † DUMINICA a 21-a de peste an; Ss. Roza de Lima, fc.; Flavian, ep.
24 L SF. BARTOLOMEU, ap.
25 M Ss. Ludovic, rege *; Iosif de Calasanz, pr. *,
26 M Fer. Veronica Antal, fc. m. **; Ss. Ioana, fc.; Melchisedec, rege
27 J Ss. Monica **; Cezar de Arles, ep.
28 V Ss. Augustin, ep. înv. **; Florentina, fc.
29 S Martiriul Sf. Ioan Botezătorul **; Sf. Sabina, m.
30 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Sf. Felix, m.

2. Coroana Rozariului împotriva Coronavirusului. În această perioadă încercare pentru noi toți datorită epidemiei de Coronavirus vă invităm să ne rugăm în fiecare zi Coronița Milostivirii divine și litania lauretană la orele 15:00 pe care le transmitem live pe pagina de facebook a parohiei ( https://www.facebook.com/sfAntonColentina/). Astfel implorăm ajutorul și milostivirea dumnezeiască pentru noi și lumea întreagă.

3. La intrarea în Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină și Mesagerul Sf. Anton, pe care vi le recomandăm.

4. Din data de 15 Mai se poate veni la Biserică și participa la Sfintele Liturghii, dar trebuie să se respecte precauțiile pentru limitarea răspândirii noului coronavirus. La participarea Sf. Liturghii care se celebrează în aer liber se cere menținerea distanței de 1,5 m între persoane; pentru participarea la Sfintele Liturghii care se celebrează în Biserică, se cere menținerea distanței de 2 m între persoane și purtarea măștii.

Laudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro