Săptămâna:  28 Iulie – 4 August 2019

 

  1. Calendarul Săptămânii:

   28 D DUMINICA a 17-a de peste an; Sf. Victor I, pp. m.

   29 L Ss. Marta **; Lazăr şi Maria, fraţi

   30 M Sf. Petru Crisologul, ep. înv. *

   31 M Sf. Ignaţiu de Loyola, pr. **

   1 J Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv. ** LN

   2 V Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)

   3 S Sf. Martin, pustnic

   4 D DUMINICA a 18-a de peste an, Sf. Ioan M. Vianney, pr.

 

  1. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră. Seara, la sfârșitul Sf. Liturghii de la 18.00, vom face Adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament.

 

  1. Asociația Caritas Bucuresti dorește să sprijine persoanele din parohie, venind în întâmpinarea persoanelor cu dificultati materiale sau neputință temporară. Astfel, punem la dispozitie serviciile din cantina sociala și se oferă zilnic o masă caldă, după cum urmează:
  • Gratuit, pentru persoanele cu venituri mici și situatie sociala precară.
  • Plata simbolică, pentru persoanele cu posibilitati materiale insa care nu beneficiaza de suportul constant al apropiaților, nu se pot aproviziona cu alimente și nu pot găti.
  • Vă rugăm să ne aduceți la cunoștință acele cazuri (persoane, familii, vârstnici) care ar avea nevoie de livrarea mesei la domiciliu. Pentru cei deplasabili, masa se poate ridica de la sediul Asociația Caritas Bucuresti;

 

  1. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspiratiile Duhului Sfant si s-a apropiat de cuvantul lui Dumnezeu, de Sf. Scriptură, tot astfel vă indemnăm ca la ieșirea din biserică să vă apropiați si să luați o carte din biblioteca parohiei.

 

  1. La ieșirea din Biserică mai găsiți revistele Actualitatea Creștină.

  Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro