Săptămâna:  7 – 14 Iulie 2019

 

  1. Calendarul Săptămânii:

     7 D DUMINICA a 14-a de peste an; Fer. Benedict al XI-lea, pp.

     8 L Ss. Aquila şi Priscilla, soţi m.

     9 M Ss. Augustin Zhao Rong, pr. şi 119 îns., m. *; Veronica Giuliani, fc. PP

    10 M Sf. Victoria, m.

    11  J SS. BENEDICT, abate, patron al Europei; Olga, regină

    12  V Sf. Ioan Gualberto, abate; Fer. David, m.

    13  S Ss. Henric, împ. *; Eugen, ep.

    14 D DUMINICA a 15-a de peste an; Sf. Camil de Lellis, pr.

 

  1. Luni, 8 Iulie 2019, orele 10:30, în Catedrala “Sf. Iosif” din București, se va celebra celebra o Sfântă Liturghie de mulțumire pentru vizita Papei Francisc în țara noastră. Vor concelebra toți preoții diecezani și călugări din Arhidieceză. La această Sfânta Liturghie suntem invitați să participăm cu toții!

 

  1. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină.

 

  1. În perioada 15-20 iulie 2019 au loc înscrierile pentru Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif“ din Iași. Înscrierile se fac la Secretariatul Facultății de Teologie Romano-Catolică, după ce în prealabil s-a susținut în fața superiorilor Seminarului din Iași un colocviu vocațional. Examenul va avea loc Luni, 22 iulie 2019, în aula A 14 a Facultății de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității “Al. I. Cuza” din Iași. Rezultatele vor fi comunicate până la data de 24 iulie 2019.

 

  • Examenul: Probă orală din Catehismul Bisericii Catolice pentru tineri – YOUCAT (Editura “Sapientia”, 2012).

 

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro