Arhiepiscopia Romano - Catolică de București
Parohia Romano - Catolică „Sf. Anton de Padova” - Colentina
Str. Magnoliei, Nr.113-115; RO – 022793,București, Sector 2, Tel/Fax: 0212410785

1. Programul Sfintelor Liturghii:

Luni: ora 06.50 – Sf. Liturghie cu Laude;
Marți: orele 18.00 – Sf. Liturghie și devoțiunea la Sf. Anton;
Miercuri: orele 18.00 – Sf. Liturghie;
Joi: ora 06.50 – Sf. Liturghie cu Laude;
Vineri: orele 18.00 – Sf. Liturghie;
Sâmbăta: orele 18.00 – Sf. Liturghie;

Duminica și în Sărbătorile de Poruncă:
- orele 10.30 – Sf. Liturghie;
- orele 18.00 – Sf. Liturghie.

Pr. paroh ANDREI Ciprian

2. Devoțiuni în Biserica Sf. Anton de Padova:

- În fiecare seară, înainte de Sf. Liturghie și Duminica la ora 10.00 ne rugăm Sf. Rozariu.

- În fiecare zi de Marți Sfânta Liturghie este celebrată pentru toți cinstitorii Sf. Anton de Padova și pentru rugăciunile și acatistele depuse în biserica noastră. Devoțiunea la Sf. Anton de Padova are loc după Sf. Împărtășanie: se citesc rugăciunile, se binecuvântează pâinea săracului și este venerată relicva sfântului.

- Prima Vineri a lunii: devoțiunea la Preasfânta Inimă a lui Isus. Sunt vizitați bolnavii și persoanele în vârstă din parohie pentru Spovadă și Împărtășanie. Seara la Sf. Liturghie, după ritualul Sf. Împărtășanii, are loc Adorația Euharistică.

- Prima Sâmbătă a lunii: devoțiunea la Inima Neprihănită a Mariei.

- În fiecare zi de Vineri este cinstit Fericitul Vladimir Ghika prin rugăciuni și venerarea relicvei cu moaștele sale.

3. Biblioteca Parohială

Program:

- Duminica după Sf. Liturghii de la 10.30 și 18.00
- Marțea și Vinerea după Sf. Liturghii de la 18.00

P.S. Biblioteca funcționează în regim de voluntariat. Dacă sunt credincioși care vor să devină voluntari sunt rugați să se adreseze la biroul parohial. Vă mulțumim!

ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Sf%C3%A2ntul_Anton_din_Bucure%C8%99ti