Anunțuri, Duminică 25 Iulie 2021

25 D † DUMINICA a 17-a de peste an; Ss. Iacob, ap.; Valentina, fc. m.; Cristofor, m.
26 L Ss. Ioachim şi Ana **; Bartolomea Capitano, călug.
27 M Ss. Pantelimon, medic m.; Natalia şi îns., m.
28 M Sf. Victor I, pp. m.
29 J Ss. Marta **; Lazăr şi Maria, fraţi
30 V Sf. Petru Crisologul, ep. înv. *
31 S Sf. Ignaţiu de Loyola, pr. **
1 D † DUMINICA a 18-a de peste an; Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv.

2. Duminică, 25 Iulie a.c., la iniţiativa Sfântului Părinte papa Francisc se celebrează Prima zi mondială a bunicilor şi a persoanelor în vârstă. "Eu sunt cu tine în toate zilele" (cf. Mt 28,20) este tema primei Zile Mondiale a Bunicilor şi Bătrânilor care se va celebra în Duminica a XVII-a din timpul de peste an şi ajunul comemorării liturgice a sfinţilor Ioachim şi Ana - bunicii lui Isus - în cadrul iniţiativelor pentru Anul special "Familia Amoris laetitia". La Sfânta Liturghie celebrată de IPS Aurel Percă la Mănăstirea fraţilor carmelitani de la orele 11:00, Arhiepiscopul Aurel va împărţi binecuvântarea specială asupra bunicilor şi a persoanelor în vârstă şi va înmâna mesajul Sfântului Părinte papa Francisc cu ocazia acestei zile. Deplasarea la mănăstire se face cu mijloacele proprii ori cu autocarul.

Rugăciune pentru prima Zi Mondială a Bunicilor și Vârstnicilor:

Îţi mulţumesc, Doamne, pentru mângâierea prezenţei Tale:
chiar şi în momentele de singurătate,
Tu eşti speranţa mea şi încrederea mea,
Tu ai fost stânca şi cetatea mea încă din tinereţe!

Îţi mulţumesc pentru că mi-ai dat o familie şi pentru că m-ai binecuvântat cu o viaţă lungă.
Îţi mulţumesc pentru momentele de bucurie şi de dificultate, pentru visele care s-au împlinit deja în viaţa mea şi pentru cele care urmează să se realizeze.
Îţi mulţumesc pentru această perioadă de reînnoită rodnicie la care Tu mă chemi.

Măreşte, Doamne, credinţa mea, fă-mă un purtător al păcii Tale,
învaţă-mă să-i îmbrăţişez pe cei care suferă mai mult decât mine,
să nu încetez niciodată să visez şi să povestesc despre minunile Tale noilor generaţii.

Protejează-l şi călăuzeşte-l pe Papa Francisc şi Biserica,
pentru ca lumina evangheliei să ajungă până la marginile pământului.
Trimite Duhul tău, Doamne, pentru a reînnoi lumea, pentru ca furtuna pandemiei să se potolească, săracii să fie consolaţi şi războaiele să ia sfârşit.

Susţine-mă în slăbiciune şi ajută-mă să trăiesc viaţa din plin în fiecare clipă pe care mi-o dai, în certitudinea că Tu eşti cu mine în fiecare zi, chiar şi până la sfârşitul veacurilor. Amin.

3. La ieșirea din Biserica găsiți revistele Mesagerul Sf. Anton și Actualitatea creștină pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos! În vecii vecilor! Amin.

Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;