Anunțuri, Duminică 1 August 2021

1. Calendarul Săptămânii:
1 D † DUMINICA a 18-a de peste an; Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv.
2 L Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)
3 M Sf. Martin, pustnic
4 M Sf. Ioan M. Vianney, pr. **
5 J Sfinţirea Bazilicii "Sf. Maria cea Mare" *
6 V SCHIMBAREA LA FAŢĂ A DOMNULUI; Fer. Octavian, ep.
7 S Ss. Sixt al II-lea, pp. şi îns., m. *; Caietan, pr. *
8 D † DUMINICA a 19-a de peste an; Sf. Dominic, pr.

2. Luni, 2 August este PORȚIUNCULA. De la mijlocul zilei precedente și luni ziua întreagă credincioșii pot dobândi indulgența plenară (o singură dată), în condițiile prescrise de Biserică: Vizitarea unei Biserici parohiale sau franciscane; Spovada și Sf. Împărtăşanie; recitarea rugăciunilor: Crezul, Tatăl nostru şi cel puţin o rugăciune după intenţia Sfântului Părinte Papa (de exemplu Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui etc.).

3. Săptămâna aceasta avem Prima Vinere și prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunea la Preasfânta Inimă a lui Isus și Inima Neprihănită a Mariei. Voi vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră pentru Spovadă și Sf. Împărtășanie. Vineri seară de la orele 17:00 -18:00 vom face Adorație la Preasfântul Sacrament.

4. La ieșirea din Biserica găsiți revistele Mesagerul Sf. Anton și Actualitatea creștină pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos! În vecii vecilor! Amin.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro