Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 1 – 8 iunie 2014

1. Calendarul saptămânii:
01 D + DUMINICA a VII-a A PAȘTELUI; Sf. Iustin, filosof m.
02 L Ss. Marcelin și Petru, m.*
03 M Ss. Carol Lwanga și îns. m.**; Sf. Ioan XXIII, pp.
04 M Ss. Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel, m.**
05 J Sf. Bonifaciu, ep. m.**
06 V Sf. Norbert, ep.*
07 S Sf. Robert, abate
08 D + DUMINICA RUSALIILOR; Sf. Medard, ep.


2. Colecta din această Duminică este mass-media catolică.

3. Luna iunie este luna Preasfintei Inimi a lui Isus. În fiecare vineri a lunii la sfârșitul Sf. Liturghii, după ritualul Sf. Împărtășanii, vom face un moment de adorație și vom cânta Litania Preasfintei Inimi a lui Isus.

4. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii pentru Spovadă și Împărtășanie. Vineri vom vizita bolnavii pentru Spovadă și Împărtășanie.

5. În perioada 4 -12 iunie – vom face o Novenă de pregătire la sărbătoarea Sfântul Anton de Padova, patronul bisericii noastre. Cei care nu pot veni la Biserică sunt rugați să se unească cu noi în rugăciune după posibilitățile cotidiene, rugându-se acasă sau acolo unde sunt.

5. Continuăm pregătirea copiilor pentru Prima Sf. Împărtășanie.


Cristos s-a înălțat!

Pr. Paroh Andrei Ciprian

Categories: Anunturi, Sf Anton