Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 1 – 8 martie 2015


1. Calendarul Săptămânii:
01 D + DUMINICA 2 din Postul Mare; Sf. Albin, ep.
02 L Sf. Angela a Crucii, clg.
03 M Ss. Cunegunda, împ.; Marin, ostaș, m.
04 M Sf. Cazimir, rege (*); Fer. Ioan-Anton Farina, ep.
05 J Ss. Luciu I, pp.; Teofil, ep.; Adrian din Cezareea, m.
06 V Sf. Coletta, fc.; Fer. Roza din Viterbo, fc.
07 S Ss. Perpetua și Felicitas, m. (*)
08 D + DUMINICA 3 din Post; Sf. Ioan al lui Dumnezeu, clg.

2. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră. La sfârșitul Sf. Liturghii de Vineri seară vom face Adorație la Preasfântul Sacrament.

3. La ieșirea din Biserică puteți procura revista Actualitatea Creștină.

4. Puteți susține parohia noastră prin direcționarea a 2% din impozitul anual pe venit. Trebuie doar să completați Declarația 230: datele de identificare a contribuabilului și să semnați în partea de jos, la semnătura contribuabilului.

5. Până la data de 6 martie a.c. în fiecare şcoală părinţii elevilor sau elevii majori trebuie să înainteze o cerere prin care își exprimă dorința de a participa la orele de religie. Vă îndemnăm să completați la timp formularul de participare la ora de Religie Catolică în şcoala unde copiii învaţă.

6. În timpul Postul Mare, în Biserica noastră, ne rugăm Calea Sfintei Cruci, Miercurea și Vinerea seara după ritualul Sf. Împărtășanii.

7. Toți elevii sunt așteptați după Sf. Liturghie de la 10.30 la sala de cateheza (clasele I-IV) respectiv capela Bisericii (clasele V-VIII) pentru pregătirea catehetică. Sâmbăta, la orele 16.00, toți liceenii și tinerii de bunăvoință sunt așteptați la cateheza tinerilor.

NE INCHINĂM TIE, CRISTOASE, ȘI TE BINECUVÂNTĂM
CĂCI PRIN SFANTA TA CRUCE, AI RASCUMPĂRAT LUMEA!

Categories: Anunturi, Sf Anton