Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro


Săptămâna: 1- 8 Octombrie 2017

1. Calendarul săptămânii
1 D † DUMINICA a 27-a de peste an; Ss. Tereza a Pruncului Isus, fc. înv. **; Roman Melodul, diacon
2 L Ss. Îngeri Păzitori **
3 M Ss. Dionisie Areopagitul; Candida, m.; Ff. Constantin Ignaţiu Bogdánffy, ep. m.; Crescenţiu, pr. m.
4 M Sf. Francisc din Assisi **
5 J Sf. Faustina Kowalska, călug.; Ff. Albert Marvelli; Bartolo Longo,
6 V Sf. Bruno, pr. *
7 S Sf. Fc. Maria, Regina Rozariului **
8 D † DUMINICA a 27-a de peste an; Sf. Pelagia, fc. m.

2. Luna octombrie este luna Sfântului Rozariu și a misiunilor. Vă invităm să ne rugăm împreună Rozariul în biserica noastră înainte de Sfintele Liturghii. Luna Octombrie este totodată și luna misiunilor. Donațiile pentru susținerea misiunii Arhidiecezei noastre Romano-Catolice de București din Sololo, Kenya - Africa se fac în cutia misionară pe care o găsiți în fața pupitrului sau amvonului.

3. În perioada 2 Octombrie - 28 Noiembrie vom face Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre.

4. Am început înscrierea copiilor pentru Sacramentul Mirului sau Confirmațiunea.

5. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohie pentru Spovadă și Împărtășanie, iar seara la sfârșitul Sf. Liturghii vom face Adorație Euharistică.

6. Sâmbătă, 7 octombrie, va avea loc Deschiderea noului An Pastoral pentru tineret. Programul începe la orele 14.00 la parohia Sf. Francisc de Assisi (Aleea Lacul Morii, 1A). Invităm toți adolescenții și tinerii parohiei să participe la acest eveniment destinat lor, precum și la catehezele săptămânale din parohie care au loc Sâmbăta la orele 16.00 în sala de cateheza.

7. La ieșirea din Biserică puteți procura revista Actualitatea creștină.

8. După Sf. Liturghie toți elevii sunt așteptați la sala de cateheză pentru o scurtă pregătire religioasă.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton