Săptămâna: 11 – 18 Aprilie 2021
1. Calendarul Săptămânii:
11 D † DUMINICA a 2-a a Paştelui Ss. Stanislau, ep. m.; Gemma Galgani, fc.
12 L Ss. Iuliu I, pp. m.; Sava Gotul, m.
13 M Sf. Martin I, pp. m. *
14 M Ss. Tiburţiu, Valerian şi Maxim, m.; Liduina, fc.; Fer. Isabela, fc. m.
15 J Sf. Damian de Veuster, pr.
16 V Ss. Bernadeta Soubirous, fc.; Benedict Iosif Labre
17 S Ss. Ilie, Paul şi Isidor, m.
18 D † DUMINICA a 3-a a Paştelui; Sf. Atanasia din Egina

2. Am început Trezena sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Foile pentru rugăciuni le găsiți la intrarea în Biserică. Pentru a urma cele 13 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Impărtăsanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată la sfârșitul Liturghiei și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

3. "Pace acestei case!" (Luca 10,5) Am început sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor. Programul îl gășiți afișat la avizierul Bisericii și la intrare în Biserică. Cei care nu sunt înscriși în parohie sunt rugați să se înscrie. Cei care doresc reprogramare sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe mobil 0765050310 sau pe fix 0212410785.

- Luni, 12 Aprilie, sectorul 5 parohial: Luntrei, Lăptari Tei, P. Antonescu, Nada Florilor, Aleea Brașoveni, Ripiceni, D-na Ghica (de la intersecția D-na Ghica spre Toboc)
- Marți, 13 Aprilie, sectorul 9 parohial: Tei-Toboc: str. Ricinului, Gimalău, Nicolae Pârâu, Pălămidei, Paroșeni, Beiu Constantin, Tămâiaorei, Petricani etc.
- Miercuri, 14 Aprilie, sectorul 6 parohial: Str. Teiul Doamnei, Cristea Mateescu, Răscoalei, Brebu, Sânzieni, Oteșani, Deleni, Maica Domnului, Pârgarilor, Grigore Ionescu, Alexandru cel Bun etc.
- Joi, 15 Aprilie, sectorul 8 parohial: Lacul Tei, Berechet, Ghe. Țițeica, Județului, Grigore Moisil, Vidin, Kepler, Tuzla, Zambilelor, Aromei, Opanez, Turnătorilor, Maria Ghiculeasca etc.
- Vineri, 16 Aprilie, sectorul 10 parohial: Şoseaua Colentina (între Râul Colentina și Șoseaua Fundeni), Fabrica de Gheață, Maior Băcilă, Plumbuita, Răscoala 1907, Medianei, Radovan, Poiana cu aluni etc.
- 10. Sâmbâtă, 17 Aprilie, Voluntari: Str. Becheanului, Cugetări, M. Sadoveanu, Sos. Ștefănești, Galata, Viorelei, V. Vasilache, A. Mureșanu, Rîmnic, Afumați, Becanului, Crizantemelor, Dâmboviței, Glăvănesti, Popa Sapca, Pompiliu Stefu, C-tin Tănase etc.
- 11. Duminică, 18 Aprilie: Afumați, Moara Domnească și Ștefăneștii de jos

Cristos a înviat!
Adevarat a înviat!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro