Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 11 -18 Decembrie 2016

1. Calendarul Săptămânii:
11 D † DUMINICA a 3-a din Advent; Sf. Damasus I, pp. *
12 L Ss. Fc. Maria de la Guadalupe *; Epimah şi Alexandru, m.
13 M Ss. Lucia, fc. m. **; Otilia, călug.
14 M Sf. Ioan al Crucii, pr. înv. **
15 J Sf. Virginia, văduvă
16 V Ss. Adelaida, împ.; Aggeu, profet
17 S Sf. Cristofor, călug.
18 D † DUMINICA a 4-a din Advent; Ss. Malahia, profet; Graţian, ep.

2. Colecta de Duminica, 11 Decembrie 2016, este destinată Caritas-ului București, pentru susținerea copiilor lipsiți de ocrotirea părintească, copiilor cu dizabilități, bătrânilor și familiilor nevoiașe, toți beneficiari ai Caritas-ului Diecezan București.

3. Duminică, 9 octombrie 2016, în parohia noastră a fost lansată pușculița misionară prin care credincioșii au fost invitați să adune mărunțișul (monedele) ca să facem o bucurie de sărbătorile Crăciunului copiilor din Misiunea Arhidiecezei Romano-Catolice de București din Kenia, Sololo. Pușculițele misionare pot fi aduse la parohie până Duminică, 11 Decembrie 2016, inclusiv. După Sf. Liturghie de la 10.30 D-na Mădălina Haidemak ne va face o împărtășire misionară.

4. În timpul Adventului, copiii și tinerii parohiei și cei de bunăvoință au participat la Atelierul lui Moș Crăciun. La ieșirea din Biserică puteți vedea și achiziționa din lucrurile frumoase pregătite de ei cu mult drag.

5. Vineri, 16.12.2016, vom îmbrăca Biserica în straie de sărbătoare pentru evenimentele ce se apropie. Toți cei care pot da o mână de ajutor sunt așteptați începând cu orele 9.00. Mulțumim anticipat pentru colaborare.

6. Sâmbătă, 17 decembrie 2016, în Biserica noastră va avea loc tradiționalul Concertul de Colinde "Christus Natus Est" - ediția a XIX-a, la care vor participa coruri parohiale de tineri. Timp de două ore corurile vor prevesti prin colinde Nașterea Domnului nostru Isus Cristos. Evenimentul va începe la orele 14.00. Vă așteptăm cu mare drag!

7. Duminică, 18.12.2016, după Sf. Liturghie de la orele 10.30, Fr. Ruben Sancez de la Frații Misionari ai Carității va prezenta un spectacol de circ intitulat Magicus. Sunt invitați copiii, tinerii și toți cei care doresc să se înveselească. Spectacolul va avea loc la sala de cateheză și durează 30 de minute.


Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton