Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2; Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 11 - 18 Februarie 2018

1. Calendarul Săptămânii:
11 D † DUMINICA a 6-a de peste an; Sf. Fc. Maria de la Lourdes
12 L Ss. Martiri din Abitina
13 M Sf. Martinian, pustnic
14 M MIERCUREA CENUŞII (post şi ab.) Ss. Ciril, călug. şi Metodiu, ep., patroni ai Europei; Valentin, pr. m.
15 J Sf. Claudiu de la Colombiere, pr., LN
16 V Ss. Pamfil şi îns., m.
17 S Ss. Întemeietori ai Societăţii "Slujitorii Sf. Fc. Maria" *; Teodor, soldat m.
18 D † DUMINICA 1 din Post; Sf. Francisc Regis Clet, pr. m.; Fer. Ioan de Fiesole (Fra Angelico), călug.

2. Duminică, 11 februarie 2018, în sărbătoarea Sf. Fecioare Maria de la Lourdes se celebrează și Ziua mondială a Bolnavului (XXVI) cu tema ”Mater Ecclesiae: «Iată fiul tău… Iat-o pe mama ta!». Și din ceasul acela, discipolul a luat-o acasă la el” (In 19, 26-27). La Sfintele Liturghii ne vom ruga în mod deosebit pentru toți cei bolnavi.

3. Miercuri, 14 Februarie 2018, este Miercurea Cenușii, zi de post și abstinență, ziua în care începem Postul Mare. La Sfanta Liturghie de la orele 18.00 vom primi cenusa binecuvantată pe capetele noastre în semn de pocăință. La sfârșitul Sfintei Liturghii ne vom ruga împreună Calea Sfintei Cruci.

4. În timpul Postului mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri, la sfârșitul Sfintei Liturghii de la orele 18:00, și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru Isus Cristos.

5. Sâmbătă, 17 Februarie 2018, reîncepem pregătirile pentru Taina Sf. Mir. Pregătirea catehetică va avea loc la sala de cateheză începând cu orele 15:00.

6. La ieșirea din Biserică găsiți Declarația 230 prin care puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 2% din impozitul anual pe venit. Trebuie completate doar datele de identificare a contribuabilului și semnătura în partea de jos. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia Sf. Anton.

Laudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton