Anunțuri, Duminică 11 Iulie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
11 D † DUMINICA a 15-a de peste an; Ss. Benedict, abate, patron al Europei; Olga, regină
12 L Sf. Ioan Gualberto, abate; Fer. David, m.
13 M Ss. Henric, împ. *; Eugen, ep.
14 M Sf. Camil de Lellis, pr. *
15 J Ss. Bonaventura, ep. înv. **; Vladimir
16 V Sf. Fc. Maria de pe Muntele Carmel *
17 S Ss. Alexie, cerşetor; Marcelina, fc.
18 D † DUMINICA a 16-a de peste an; Ss. Frederic, ep.; Emilian din Durostorum, m.

2. La intrare in Biserica si la avizier găsiți afişul pentru întâlnirea ÎPS Aurel Percă cu familiile şi credincioşii din Arhidieceză la Mănăstirea carmelitană de la Ciofliceni, Sâmbătă 17 iulie 2021. Cu această ocazie va avea loc deschiderea la nivel diecezan a Anului pastoral propus de Sfântul Părinte papa Francisc "Familia Amoris Laetitia". Deschiderea anului pastoral îmbracă forma unui pelerinaj pe care îl propunem tuturor credincioşilor, din toate parohiile Arhidiecezei cu gândul de a ne încredinţa împreună Domnului şi Sfintei Fecioare Maria. După cum este trecut şi pe afiş credincioşii se pot deplasa fie cu mijloace proprii, fie cu autocarul, ori microbuzul. La ieșirea din biserică găsiți și flyere cu mai multe informații despre acest eveniment.

3. Duminică, 25 Iulie 2021, se va celebra prima Zi mondială a bunicilor şi a persoanelor în vârstă. La Sfânta Liturghie celebrată de IPS Aurel Percă la Mănăstirea fraţilor carmelitani de la orele 11.00, Arhiepiscopul Aurel va împărţi binecuvântarea specială asupra bunicilor şi a persoanelor în vârstă şi va înmâna mesajul Sfântului Părinte papa Francisc cu ocazia acestei zile. Deplasarea la mănăstire se face cu mijloacele proprii ori cu autocarul. Pentru autocar înscrierile se fac la parohie (cost 25 lei/persoană).

4. La ieșirea din Biserica găsiți revistele Mesagerul Sf. Anton și Actualitatea creștină pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos! În vecii vecilor! Amin.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro