Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 11-18 Iunie 2017

1. Calendarul săptămânii
11 D † PREASFÂNTA TREIME; Ss. Barnaba, ap. **; Ioan de Facundo, pr.; Fer. Iolanda, călug.
12 L Sf. Gaspar, pr.
13 M Sf. Anton de Padova, pr. înv. **
14 M Ss. Valeriu şi Rufin, m.; Elizeu, profet
15 J † Trupul și Sângele Domnului Ss. Amos, profet; Abraham, călug.
16 V Ss. Benone, ep.; Iudita, văduvă, m.
17 S Ss. Nicandru şi Marcian, m.
18 D † DUMINICA a 11-a de peste an; Ss. Marcu şi Marcelian, m.

2. Ne apropiem cu pași repezi de hramul Bisericii noastre: Sf. Anton de Padova, pr. înv.;

- Am început cele trei zile de pregătire:

Sâmbătă, 10 iunie, orele 18.00: Sf. Liturghie;

Duminică, 11 iunie, orele 10.30 și 18.00: Sf. Liturghii;

Luni, 12 iunie, orele 18.00: Sf. Liturghie;

- Marți, 13 iunie 2017, Sf. Anton de Padova, pr. înv., hramul bisericii noastre:

- la orele 8.00: Sf. Liturghie cu binecuvântare crinilor

- seara la orele 18.00: SF. LITURGHIE SOLEMNĂ DE HRAM cu binecuvântarea copiilor, a crinilor și a pâinii, urmată de procesiunea cu statuia Sf. Anton și florile de crin în piața din fața Bisericii.

- După Sf. Liturghie solemnă de hram Ansamblul artistic de copii și tineret “Antonian” și prietenii vor susține un scurt program artistic ( aprox. 15-20 minute). Maestru coregraf D-an Roxana Samoilă. Vă așteptăm cu drag!

3. JOI, 15 IUNIE, Trupul și Sângele Domnului, sărbătoare de porunca (Joia verde). În biserica noastră celebrăm două Sfinte Liturghii: orele 10.30 și 18.00. Seara la 18.00 se celebrează Sf. Liturghie Solemnă a Hramului Bisericii Italiene din București.

4. Duminică, 18 Iunie, va avea loc Procesiunea cu Preasfântul Sacrament, pe străzile Bucureștiului. Procesiunea va începe la Biserica Italiană, la ora 16.00 şi se va încheia la Catedrala Sf. Iosif” unde se va celebra Sfânta Liturghie Solemnă prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Ioan Robu.

- Credincioşii, sunt rugați, să fie prezenţi în faţa Bisericii Italiene la ora 15.45.

- Ministranţii să fie prezenţi la ora 15.30 la Biserica Italiană cu hăinuţele de ministrant.

- Copiii care au primit Prima Sfântă Împărtăşanie sau Sacramentul Sfântului Mir, fie anul acesta, fie anii trecuţi, să fie îmbrăcați în „alb” şi să fie prezenți la ora 15.30 în faţa Bisericii Italiene. Foarte important: să nu se uite coşuleţul cu petale de flori pentru Preasfântul Sacrament

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton