Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2; Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 11 – 18 Martie 2018

1. Calendarul Săptămânii:
11 D † DUMINICA a 4-a din Post; Sf. Constantin, rege m.
12 L Ss. Inocențiu I, pp.; Alois Orione, pr.; Maximilian, m.
13 M Sf. Sabin, m.
14 M Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.
15 J Sf. Luiza de Marillac, călug.
16 V Sf. Iulian, m.
17 S Sf. Patriciu, ep.
18 D † DUMINICA a 5-a din Post; Sf. Ciril din Ierusalim, ep. înv. *

2. În timpul Postului mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri, la sfârșitul Sfintei Liturghii de la orele 18:00, și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru.

3. Am reluat pregătirile pentru Taina Sf. Mir. Pregătirea catehetică are loc Sambăta la sala de cateheză începând cu orele 15:00. Am început încrierile copiilor pentru Prima Sf. Împărtășanie.

4. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și totodată Declarația 230 prin care puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 2% din impozitul anual pe venit. Trebuie completate doar datele de identificare a contribuabilului și semnătura în partea de jos. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia Sf. Anton.

5. Duminica, 18 Martie 2018, a V-a Duminică a Postului Mare, vom celebra Duminica milostivirii în Biserica Sf. Anton cu relicva Sf. Faustina Kowalska, apostola milostivirii divine. În această zi în Biserica noastră va fi expusă și vom venera relicva Sfintei Faustina Kowalska. După Sf. Liturghie de la orele 10:30 se va ține o cateheză și vor fi mărturii despre milostivirea lui Dumnezeu. La orele 15:00, Ora Milostivirii lui Dumnezeu ne vom ruga Calea Sf. Crucii şi Coroniţa Milostivirii lui Dumnezeu. Mesajul Milostivirii Divine „…vine în întâmpinarea tuturor nevoilor oamenilor” (Sf. Ioan Paul al II-lea) şi are formele de devoţiune indicate de Isus Sfintei Faustina: „Toate sufletele care vor adora milostivirea mea şi îi vor răspândi cultul, îndemnând şi alte suflete la credinţa în milostivirea mea, nu vor avea teamă în ceasul morţii...”. Sufletul care va venera această icoană şi va recita coroniţa milostivirii lui Dumnezeu, nu va pieri; deja pe acest pământ îi promit victorie asupra duşmanilor şi va fi ocrotit de gloria mea în ceasul morţii”.

Isuse, eu mă încred în Tine!

Sf. Faustina Kowalska, roaga-te pentru noi!

Vă așteptăm cu mare drag!

6. Toți copiii sunt așteptați după Sf. Liturghie pentru pregătire la sala de cateheză.

- Ne-nchinăm Ție Cristoase și Te binecuvântăm!
- Căci prin Sfânta Ta Cruce ai răscumpărat lumea!

Categories: Anunturi, Sf Anton