Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 11- 18 Noiembrie 2018

1. Calendarul săptămânii
11 D † DUMINICA a 32-a de peste an; Ss. Martin din Tours, ep. **; Marina, fc. m.; Fer. Alice, fc. m.
12 L Ss. Iosafat, ep. m. **; Cristian, m.
13 M Sf. Augustina (Livia), călug.
14 M Ss. Ştefan-Teodor, ep. m.; Serapion, călug. m.
15 J Ss. Albert cel Mare, ep. înv. *; Leopold al III-lea
16 V Ss. Margareta a Scoției, regină; Gertruda, fc.
17 S Ss. Elisabeta a Ungariei, clg.*; Florin, pr.
18 D † DUMINICA a 33-a de peste an; Sfințirea Bazilicilor „Sf. Petru” și „Paul”

2. Colecta de Duminica 11 Noiembrie 2018 este pentru construcția bisericii de la Medgidia.

3. Marți, 2 Octombrie am început novena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma Novena sau cele 9 Marti se recomandă participarea la Sf. Liturghii, Spovada și Sf. Impărtăsanie, dacă este posibil, și, de asemenea, un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la biserică pâine, care după ce este binecuvantată se împarte tuturor, în special celor săraci. Urmează Marțea a VII-a.

4. Sâmbătă, 17 Noiembrie 2018, în Anul Centenarului, Ansamblul artistic de copii și tineret „Antonian” prezintă la Teatrul Țăndărică (Str. Eremia Grigorescu, nr 24) spectacolul “Hai să dăm mână cu mână!”. Maestru coregraf prof. Roxana SAMOILĂ Invitat special: Corul de copii din ciclul primar al Colegiului romano-catolic "Sfântul Iosif" din București. Dirijor: sr. Regina MENGHERIȘ CJ; Pian: Silvia NEAMȚU. Spectacolul începe la orele 15.00. Intrarea este liberă. Vă așteptăm cu drag!

5. După Sf. Liturghie toți elevii sunt așteptați la sala de cateheză pentru o scurtă pregătire religioasă. Adolescenți și tinerii sunt așteptați in Biserică. Începem și pregătirile pentru concertul de colinde. Invităm toți adolescenții și tinerii cu ureche muzicală să se înscrie în cor si să participe la repetiții.

6. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină.

Odihna veşnică dă-le-o lor, Doamne!
Şi lumina cea fără de sfârşit să le strălucească lor!
Să se odihnească în pace! Amin.

Categories: Anunturi, Sf Anton