Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 11 - 18 Septembrie 2016

1. Calendarul Săptămânii:
11 D † DUMINICA a 24-a de peste an; Ss. Prot şi Iacint, fraţi m.
12 L Sf. Nume al Mariei *
13 M Sf. Ioan Gură de Aur, ep. înv. **
14 M ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI
15 J Sf. Fc. Maria Îndurerată
16 V Ss. Corneliu, pp. m. şi Ciprian, ep. m. **; Ludmila, m.
17 S Sf. Robert Bellarmin, ep. înv. *
18 D † DUMINICA a 25-a de peste an; Sf. Iosif din Copertino, pr.

2. Duminica, 11 septembrie, toți elevii sunt așteptați la Biserică pentru a primi binecuvântarea la început de an școlar. Din 18 septembrie vom începe și catehezele destinate lor după Sf. Liturghii de la 10.30 și 18.00. Tinerii sunt așteptați la cateheză în fiecare Sâmbătă la orele 16.00.

3. Miercuri, 14 septembrie, sărbătoarea ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI. În Biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii la orele 10.30 și 18.00. Seara la orele 18.00 se celebrează și hramul Bisericii Sf. Cruce de la Piața Muncii.

4. Joi, Sf. Maria Fecioară Îndurerată, programul parohial este cel obișnuit. Seara, la orele 18.00, suntem invitați la hramul Bisericii din Bucureştii Noi, Str. Liniștii, nr 13.

5. La ieșirea din Biserică găsiți mai multe iconițe cu Sfânta Maica Tereza de Calcutta dăruite de Frații Misionarii ai Carității din parohia noastră, iar imediat după Sfânta Liturghie de la 10.30, vă invităm să vizionați în sala de cateheză a parohiei filmul Moștenirea Maicii Tereza de Calcutta.

6. În perioada 20 Septembrie - 15 Noiembrie 2016 vom face o NOVENĂ de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul bisericii noastre. Cinstitorilor Sf. Anton li se recomandă, în măsura posibilităților, să participe în fiecare zi de Marți la Sfânta Liturghie, să se spovedească și să se împărtășească, să facă o mică mortificare, o mică jertfă sau post, să aducă pâine la Biserică, care va fi binecuvântată la sfârșitul rugăciunilor și apoi se va împărți tuturor, mai ales săracilor.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton