Săptămâna, 12 - 19 Februarie 2023

1. Calendarul săptămânii
12 D † DUMINICA a 6-a de peste an; Ss. Martiri din Abitina
13 L Sf. Martinian, pustnic UP
14 M SS. CIRIL, călug., şi METODIU, ep., patroni ai Europei; Sf. Valentin, pr. m.
15 M Sf. Claudiu de la Colombiere, pr.
16 J Ss. Pamfil şi îns., m.
17 V Ss. Întemeietori ai Societăţii "Slujitorii Sf. Fc. Maria" *; Teodor, soldat m.
18 S Sf. Francisc Regis Clet, pr. m.; Fer. Ioan de Fiesole (Fra Angelico), călug.
19 D † DUMINICA a 7-a de peste an; Sf. Mansuet, ep.

2. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton, pe care vi le recomandăm.

3. Redirecționează 3.5% din impozitul tău către Parohia și Biserica ta Sf. Anton de Padova. Fără să te coste nimic în plus, redirecționând, oferi un strop de ajutor în plus bisericii tale. Într-o perioadă în care fiecare dintre noi e mai atent la cum își gestionează banii, să redirecționezi 3,5% din impozitul anual pe venit poate deveni mai important ca oricând pentru Biserică. Completând formularul 230 fie fizic și adus la Parohie (până la data de 15 mai), fie prin aplicația pusă la dispoziție de Parohie: https://redirectioneazaimpozit.ro/parohiasfantoncolentina sau scanând codul QR pe care îl găsiti pe flyerele de la intrare în Biserică, permiți redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit. Mulțumim frumos și vă asigurăm de rugăciunile noastre! Sfântul Anton de Padova să vă mijlocească tot harul și ajutorul de care aveți mai mare nevoie!

4. Dragi adolescenți și tineri, Centrul Diecezan pentru Pastorația Tineretului vă invită Sâmbăta următoare, 18 februarie, la teatru pentru tradiționalul Festival al Tinereții. Evenimentul va avea loc la Teatrul Țăndărică din București, în intervalul de timp 14:30 – 16:30. Organizatorii au pregătit și în acest an momente noi pentru a-i surprinde pe tinerii oaspeți, prin urmare, chiar și spectatorii vor fi implicați în acțiunea evenimentului. Tema festivalului: Slujirea mea ești tu! Dacă și părinții doresc participe, sunt bineveniți. Cu toții sunteți așteptați cu drag! Intrarea este liberă.

5. După binecuvântarea finală elevii sunt așteptați la sala de cateheza.


Lăudat să fie Isus Cristos!


Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro