Săptămâna: 12 - 19 Iulie 2020

1. Calendarul săptămânii
12 D † DUMINICA a 15-a de peste an; Sf. Ioan Gualberto, abate; Fer. David, m.
13 L Ss. Henric, împ. *; Eugen, ep., UP
14 M Sf. Camil de Lellis, pr. *
15 M Ss. Bonaventura, ep. înv. **; Vladimir
16 J Sf. Fc. Maria de pe Muntele Carmel *
17 V Ss. Alexie, cerşetor; Marcelina, fc.
18 S Ss. Frederic, ep.; Emilian din Durostorum, m.
19 D † DUMINICA a 16-a de peste an; Ss. Epafra, ep. m.; Macrina, călug.

2. Coroana Rozariului împotriva Coronavirusului: În această perioadă încercare pentru noi toți datorită epidemiei de Coronavirus ne rugăm în fiecare zi în biserica noastră Coronița Milostivirii divine și litania lauretană la orele 15:00 și transmitem live pe pagina de facebook a parohiei (https://www.facebook.com/sfAntonColentina/). Vă invităm pe toți să vă uniți cu noi în rugăciune pentru a implora ajutorul și milostivirea divină.

3. La intrarea în Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină și Mesagerul Sf. Anton pe care vi le recomandăm.

4. Din data de 15 Mai se poate veni la Biserică și participa la Sfintele Liturghii, dar trebuie să se respecte precauțiile pentru limitarea răspândirii noului coronavirus. La participarea Sf. Liturghii care se celebrează în aer liber se cere menținerea distanței de 1,5 m între persoane; pentru participarea la Sfintele Liturghii care se celebrează în Biserică, se cere menținerea distanței de 2 m între persoane și purtarea măștii.

Laudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro