Anunțuri, Duminică 12 - 19 Septembrie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
12 D † DUMINICA a 24-a de peste an; Preasf. Nume al Mariei
13 L Sf. Ioan Gură de Aur, ep. înv. **
14 M ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI
15 M Sf. Fc. Maria Îndurerată **
16 J Ss. Corneliu, pp. m. şi Ciprian, ep. m. **; Ludmila, m.
17 V Sf. Robert Bellarmin, ep. înv. *
18 S Sf. Iosif din Copertino, pr.
19 D † DUMINICA a 25-a de peste an; Sf. Ianuariu, ep. m.

2. Marți, 14 septembrie celebrăm sărbătoarea ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI. Vom celebra două Sfinte Liturghii: la orele 10:30 si 18:00.

3. Am început înscrierile pentru Taina Sfântului Mir. Toți adolescenții și tinerii din parohia noastră ca nu au primit acest sacrament sunt invitați să se înscrie pentru primirea acestei taine a credinței noastre creștine. Din această toamnă începem pregătirile catehetice, urmând ca anul viitor să celebrăm această „sărbătoare a Rusaliilor” în parohia noastră. De asemenea, persoanele adulte sau chiar în vârstă care n-au primit până acum acest har sunt rugate să se anunțe la sacristie sau la biroul parohial.

3. Marți, 21 Septembrie 2021, începem Trezena sau 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul spiritual al Bisericii noastre. Pentru a urma cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Împărtășanie, dacă este posibil, de asemenea un mic post sau o mică jertfă conform stării și sanătății proprii. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

4. La ieșirea din Biserica găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos! În vecii vecilor! Amin.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro