Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 13 - 20 Noiembrie 2016

1. Calendarul Săptămânii:
13 D † DUMINICA a 33-a de peste an; Sf. Augustina (Livia), călug.
14 L Ss. Ştefan-Teodor, ep. m.; Serapion, călug. m.
15 M Ss. Albert cel Mare, ep. înv. *; Leopold al III-lea
16 M Ss. Margareta a Scoţiei, regină *; Gertruda, fc. *
17 J Ss. Elisabeta a Ungariei, călug., Florin, pr.
18 V Sfinţirea Bazilicilor „Sf. Petru” și „Sf. Paul” *; fer. Carolina Kozka
19 S Sf. Abdia, profet
20 D † CRISTOS, REGELE UNIVERSULUI; Ss. Grigore Decapolitul; Edmund, rege

2. După Sf. Liturghie toți elevii și tinerii parohiei sunt așteptați la sala de cateheză pentru pregătirea religioasă. Dl arheolog Daniel Spanu va prezenta tema: De la catacombă la Bazilică: o introducere în arta creștină timpurie.

3. În perioada 20 Septembrie - 15 Noiembrie se desfășoară Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, patronul Bisericii noastre. Urmează Marțea a IX-a.

4. La ieșirea din biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și calendare bisericești pentru 2017.

5. Duminică, 20 noiembrie 2016, în Solemnitatea Domnului Nostru Isus Cristos, Regele Universului, se încheie Anul Sfânt al Milostivirii. În această Duminică, în comuniune de credință și rugăciune cu toți credincioșii și toate bisericile catolice din lume vom face adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament. Programul Adorației euharistice în Biserica noastră începe la sfârșitul Sf. Liturghii de la 10.30 și va continua până la orele 18.00, când va începe Sf. Liturghie de seară.
- De la orele 12.00: Adorația copiilor și tinerilor
- De la 13.00: Adorație comună
P.S. Pentru cei care doresc să roage o oră sau un anumit timp vă propunem și un program orar, deși fiecare credincios are posibilitatea de a participa la orice oră și de a rămâne în adorație oricât dorește.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton