Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 13-20 iulie 2014

1. Calendarul Săptămânii:
13 D† DUMINICA a 15-a de peste an; Ss. Henric, împ. *; Eugen, ep. 13
14 L Sf. Camil de Lellis, pr.
15 M Ss. Bonaventura, ep. înv. **; Vladimir
16 M Sf. Fc. Maria de pe Muntele Carmel *
17 J Ss. Alexie, cerşetor; Marcelina, fc.
18 V Ss. Frederic, ep.; Emilian, m.
19 S Ss. Epafra, ep. m.; Macrina, călug.
20 D † DUMINICA a 16-a de peste an; Ss. Apolinar, ep. m. *; Ilie, profet; Aurel, ep.

2. Zilele trecute a apărut în presă o știre falsă cum că s-ar închide ITRC București. Vă prezentăm în continuare COMUNICATUL DE PRESĂ, nr. 493/10.07.2014 al Biroului de Presă ARCB:

- Cu referire la informațiile apărute recent în presa românească despre „închiderea" Institutului Teologic Romano-Catolic din București (ITRC), Arhidieceza Romano-Catolică de București (ARCB) aduce următoarele lămuriri:

1). ITRC este o instituție de învățământ superior, care a fost înființată în 1992 de ARCB. Din 2004, programul de studii de licență „teologie didactică" a intrat în lichidare, din lipsă de studenți. Activitățile didactice și de cercetare, specifice cultului catolic, cu programe de studii acreditate de licență, de masterat și de doctorat au fost integrate în Facultatea de Teologie Catolică și Asistență Socială din cadrul Universității București.

2). ITRC nu poate fi închis decât de proprietarul în drept, adică de ARCB. Recenta hotărâre de guvern nu se referă la închiderea Institutului, ci a unui program de studii din cadrul ITRC, și anume programul de studii de licență „teologie didactică".

3). Facultatea de Teologie Catolică și Asistență Socială din cadrul Universității București organizează pentru anul universitar 2014/2015 două sesiuni de admitere, în vară (10-18 iulie) și în toamnă (5-12 septembrie), la programele de studii de licență (cu două specializări: asistență socială și studii religioase), la programele de master (cu două specializări: asistență socială și comunicare biblică și eclezială), și la programele de studii doctorale în domeniul teologie. Mai multe informații sunt disponibile pe site-ul Facultății de Teologie Catolică: www.ftcub.ro. Persoană de contact: Pr. prof. dr. Wilhelm Dancă, Decanul Facultăţii de Teologie Romano-Catolică – Universitatea din Bucureşti;Tel. 021 201 54 15; E-mail: decan@ftcub.ro

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton