Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 13 - 20 martie 2016

1. Calendarul Săptămânii:
13 D † DUMINICA a 5-a din Post; Sf. Sabin, m.
14 L Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.
15 M Sf. Luiza de Marillac, călug.
16 M Sf. Iulian, m.
17 J Sf. Patriciu, ep.
18 V Sf. Ciril din Ierusalim, ep. înv. *
19 S † SF. IOSIF, soțul Sf. Fc. Maria; Fer. Marcel Callo, m.
20 D † DUMINICA Floriilor; Ss. Ioan Nepomuk, pr. m.; Paul, Ciril, Eugen și îns. m.

2. Marți, 15 martie a.c. începem trezena (cele 13 Marți de rugăciuni) la Sf. Anton de Padova, patronul bisericii noastre.

3. Sâmbătă, 19 martie este sărbătoarea Sf. Iosif, soțul Sf. Fc. Maria, sărbătoare de poruncă. Vom celebra două Sfinte Liturghii: 10.30 și 18.00. Este și hramul Catedralei Sf. Iosif din București. Liturghia de hram se celebrează la 10.30. Între orele 13.00-17.00 în catedrală va avea loc lectura continuă a Evangheliei după Sf. Luca, evanghelia milostivirii.

4. Duminică, 20 martie a.c. vom celebra FLORIILE, începutul Săptămânii sfinte, și Ziua mondială a Tineretului. La Liturghia de la 10.30 vom binecuvânta ramurilor. După-amiază suntem invitați să participăm cu toții (preoți, călugări, călugărițe, ministranți, tineri și credincioși) la procesiunea solemnă de Florii. Procesiunea va începe la orele 14.00 din fața Bisericii franceze Sacre Coeur și se va termina la Catedrala Sf. Iosif. La finalul procesiunii Arhiepiscopul Mitropolit Ioan Robu va prezida Sf. Liturghie de Florii în catedrală.

5. Duminică, 13 martie 2016, după Sf. Liturghie de la 10.30 vă invităm la “Cafeaua antoniană” pentru susținerea persoanelor vârstnice și bolnave din parohie prin cumpărarea unei prăjituri și a unei cafele. Vă mulțumim!

Ne inchinăm tie, Cristoase, și te binecuvântăm.
Căci prin sfânta ta cruce, ai răscumpărat lumea!

Categories: Anunturi, Sf Anton