Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 6 - 13 septembrie 2015

1. Calendarul sâptămânii
13 D † DUMINICA a 24-a de peste an; Sf. Ioan Gură de Aur, ep. înv. **
14 L † ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI
15 M Sf. Fc. Maria Îndurerată
16 M Ss. Corneliu, pp. m. şi Ciprian, ep. m. **; Ludmila, m.
17 J Sf. Robert Bellarmin, ep. înv. *
18 V Sf. Iosif din Copertino, pr.
19 S Sf. Ianuariu, ep. m. *
20 D † DUMINICA a 25-a de peste an; Ss. Martiri din Coreea **

2. Duminică, 13 septembrie 2015, toți elevii de la cei mai mici până la cei mai mari sunt așteptați la Biserică pentru a primi binecuvântarea la început de an școlar.

3. Luni, 14 septembrie, sărbătoarea ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI. Celebrăm două Sf. Liturghii: 10.30 și 18.00

3. Marți – Sf. Liturghie cu devoțiunea la Sf. Anton de Padova, patronul bisericii noastre. Ne rugăm pentru toți cinstitorii Sf. Anton, pentru toți binefăcătorii bisericii noastre, pentru toate rugăciunile și acatistele depuse în biserica noastră și pentru toate dorințele noastre cele bune. La sfărșitul rugăciunilor are loc binecuvântarea pâinii săracului.

4. Odată cu începutul anului școlar începem pregătirea religioasă a copiilor și tinerilor. Sâmbăta la orele 16.00 are loc cateheza tinerilor, iar Duminica după Sf. Liturghii de la 10.30, Ora de religie pentru copiii din clasele I-VIII (pe grupe: I-IV și V-VIII). Mulţumim anticipat tuturor părinților și bunicilor pentru întelegere și colaborare!


Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton