Săptămâna: 14 - 21 Februarie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
14 D † DUMINICA a 6-a de peste an; Ss. Ciril, călug. , şi Metodiu, ep., patroni ai Europei; Valentin, pr. m.
15 L Sf. Claudiu de la Colombiere, pr.
16 M Ss. Pamfil şi îns., m.
17 M MIERCUREA CENUŞII (post şi ab.) Ss. Întemeietori ai Societăţii
"Slujitorii Sf. Fc. Maria"; Teodor, soldat m.
18 J Sf. Francisc Regis Clet, pr. m.; Fer. Ioan de Fiesole (Fra Angelico), călug.
19 V Sf. Mansuet, ep.
20 S Sf. Elefterie, ep.
21 D † DUMINICA 1 din Post; Sf. Petru Damian, ep. înv.

2. Anul acesta sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor va avea loc după sărbătorarea Paștelui. Cei care care doresc binecuvântarea până la Sărbătoarea Paștelui sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe fix 0212410785 sau mobil 0765050310.

3. Miercuri, 17 Februarie 2021, este Miercurea Cenușii, zi de post și abstinență, ziua în care începem Postul Mare. La orele 17:30 ne vom ruga împreună Calea Sfintei Cruci, iar la Sfânta Liturghie de la orele 18:00 vom primi cenusa binecuvantată pe capetele noastre în semn de pocăință.

4. În timpul Postului Mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru Isus Cristos. De asemenea, în timpul Postului Mare suntem invitați să luăm acasă Cutia Speranței pentru a aduna acolo caritatea sau pomana noastră prin care sprijinim cele două misiuni ale Arhidiecezei noastre din Kenia, Africa.

5. Am reluat pregătirile pentru Prima Sfântă Împărtăsanie. Pregătirile au loc Sâmbăta în varianta online și Duminica după Sf. Liturghie de la 10:30 la capela Bisericii.

6. La ieșirea din Biserică revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton, precum Declarația 230 pentru anul fiscal 2020. Toți cei care au lucrat anul trecut puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Trebuie să completați declarația doar cu datele de identificare a contribuabilului și să semnați în partea de jos. Multumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră. Vă asigur de rugăciunile mele, în special prin mijlocirea Sf. Anton de Padova.

Laudat sa fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro