Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 14 – 21 Mai 2017

1. Calendarul săptămânii
14 D † DUMINICA a 5-a a Paştelui; SF. MATIA, ap.
15 L Sf. Isidor Plugarul
16 M Fer. Vladimir Ghika, pr. m.**
17 M Sf. Pascal Baylon, călug.; Fer. Ioan Scheffler, ep. m.
18 J Ss. Ioan I, pp. m. *
19 V Sf. Celestin al V-lea, pp.
20 S Ss. Bernardin din Siena, pr. *; Lidia, ucenica sf. Paul
21 D † DUMINICA a 6-a a Paştelui; Ss. Cristofor Magallanes, pr. și îns., m. *; Elena, mama împ. Constantin; Eugen de Mazenod, ep.

2. Duminică, 7 mai a. c., am început novena de rugăciuni pentru sărbătoarea Fericitului Vladimir Ghika, preot si martir, de Marți, 16 mai. Miercuri, 17 Mai, după Sf. Liturghie de la orele 18.00, în Biserica noastră va avea loc un Recital de orgă In Memoriam Fericitul Vladimir Ghika, preot și martir, susținut de D-na Isabela Bonciocat. În program Program piese de J. S. BACH: Arie (suita a III-a pentru orchestră); W. A. MOZART: Lacrimosa; S. RAHMANINOV: Ruga Zilei; G. Faure: Ave Maria; Ed. GRIEG: Andante Religioso; FR. SCHUBERT: Ave Maria; Fr. LISZT: Consolation; Al. BORODIN: Rugăciunea de seară; J. S. BACH: Partita în Mi minor Preludiu; G. CACCINI: Ave Maria; Ed. GRIEG: Ascultă-ne Doamne;

3. Luna mai, luna florilor, este închinată Sfintei Fecioare Maria. La Liturghiile de seară, ne vom ruga împreună Sfântul Rozariu și vom cânta litaniile la altarul Maicii Domnului. Vă așteptăm la această devoțiune populară.

4. Marți, 14 martie a.c., am început Trezena de rugăciuni la Sf. Anton, patronul bisericii noastre. Urmează Marțea a X-a.

5. La ieșirea din biserică găsiți revista noastră Actualitatea creștină și de asemenea Declarația 230 prin care puteți dona 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim pentru bunăvoință!

6. Toți copiii sunt așteptați după Sf. Liturghie pentru pregătirea catehetică. Copiii de la prima Sfântă Împărtășanie sunt așteptați la sala de cateheză.

CRISTOS A ÎNVIAT! ADEVĂRAT A ÎNVIAT!

Categories: Anunturi, Sf Anton