Săptămâna: 14 - 21 Martie 2018

1. Calendarul Săptămânii:
14 D † DUMINICA a 4-a din Post; Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.
15 L Sf. Luiza de Marillac, călug.
16 M Sf. Iulian, m.
17 M Sf. Patriciu, ep. *
18 J Sf. Ciril din Ierusalim, ep. înv. *
19 V † SF. IOSIF, soţul Sf. Fc. Maria; Fer. Marcel Callo, m.
20 S Ss. Ioan Nepomuk, pr. m.; Paul, Ciril, Eugen şi îns. m.
21 D † DUMINICA a 5-a din Post Sf. Nicolae de Flüe, pustnic

2. Colecta din Duminica a IV-a a Postului Mare este pentru Caritas București.

3. Marți, 16 martie 2021, începem Trezena sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Foile pentru rugăciuni le găsiți la intrarea în Biserică. Pentru a urma cele 13 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Impărtăsanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată la sfârșitul Liturghiei și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

4. Anul acesta sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor va avea loc după sărbătorarea Paștelui. Cei care care doresc binecuvântarea până la Sărbătoarea Paștelui sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe fix 0212410785 sau mobil 0765050310.

5. În timpul Postului Mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru Isus Cristos. De asemenea, în timpul Postului suntem invitați să luăm acasă Cutia Speranței pentru a aduna acolo caritatea sau pomana noastră prin care sprijinim cele două misiuni ale Arhidiecezei noastre din Kenia, Africa.

6. Vineri, 19 Martie 2021, Sf. Iosif, soțul Sfintei Fecioare Maria și patronul Bisericii Universale, sărbătoare de poruncă. Vom celebra două Sf. Liturghii la orele 10:30 și 18:00. Este și hramul catedralei. Sf. Liturghie solemnă de hram va fi la 18:30.

7. După Sf. Liturghie de la orele 10:30 elevii și copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați la cateheză. În fiecare Sămbăta facem pregătiri catehetice online dimineata de la 10:30 și după amiază de la 15:00.

NE INCHINĂM TIE, CRISTOASE, ȘI TE BINECUVÂNTĂM!
CĂCI PRIN SFANTA TA CRUCE, AI RASCUMPĂRAT LUMEA!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro