Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 15 - 22 Mai 2016

1. Calendarul Săptămânii:
15 D † COBORÂREA SF. DUH (RUSALIILE); Sf. Isidor Plugarul
16 L Fer. Vladimir Ghika, pr. m.**
17 M Sf. Pascal Baylon, călug.; Fer. Ioan Scheffler, ep. m.
18 M Ss. Ioan I, pp. m. *
19 J Sf. Celestin al V-lea, pp.
20 V Ss. Bernardin din Siena, pr. *; Lidia, ucenica sf. Paul
21 S Ss. Cristofor Magallanes, pr. și îns., m. *; Elena, mama împ. Constantin; Eugen de Mazenod, ep.
22 D † PREASFÂNTA TREIME; Sf. Rita din Cascia, călug. *; Emil, m.

2. Colecta de Duminica, 15 mai este pentru susținerea misiunii Arhidiecezei noastre de București din Kenya, Sololo. La sfârșitul Sf. Liturghii vom organiza “Cafeaua antoniană” cu același scop.

3. Marți, 17 Mai, este a 10-a zi de Marți din cadrul Trezenei (13 Marți de rugăciune) la Sf. Anton de Padova, patronul Bisericii noastre. După Sf. Liturghie de la orele 18.00 în biserica noastră va avea loc un concert de orgă In Memoriam Fericitul Vladimir Ghica, susținut de D-na Isabela Bonciocat.

4. Luna Mai este luna florilor și totodată luna închinată în mod deosebit Preasfintei Fecioare Maria. În fiecare seară înainte de Sfintele Liturghii ne vom ruga Rozariul și vom cânta litaniile la Maica Domnului. Vă așteptăm cu mare drag ca să ne rugăm împreună Maicii Milostivirii.

5. Puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 2% din impozitul anual pe venit. Trebuie doar să completați Declarația 230 cu datele de identificare a contribuabilului și semnătura în partea de jos. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

6. După Sf. Liturghie toți elevii parohiei sunt așteptați la sala de cateheză pentru pregătirea religioasă. Copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați la capela Bisericii.

7. Duminica, 22 mai în comemorarea Sf. Rita din Cascia, la sfârșitul ambelor Liturghii, vom binecuvânta trandafirii.

Cristos s-a înălțat!

Categories: Anunturi, Sf Anton