Săptămâna:  15 – 22 Septembrie 2019

 

 1. Calendarul Săptămânii:
 • D DUMINICA a 24-a de peste an; Sf. Fecioară Maria Îndurerată
 • L Ss. Corneliu, pp. m. şi Ciprian, ep. m. **; Ludmila, m.
 • M Sf. Robert Bellarmin, ep. înv. *
 • M Sf. Iosif din Copertino, pr.,
 • J Sf. Ianuariu, ep. m. *
 • V Ss. Martiri din Coreea **,
 • S SS. MATEI, ap. şi ev.; Iona, profet,
 • D DUMINICA a 25-a de peste an; Mauriţiu, ofiţer, şi îns. m.; Silvan, pustnic

 

 1. În timpul anului scolar catehezele copiilor si a tinerilor se vor desfășura în parohia noastră după următorul program:

Duminica după Sf. Liturghie de la orele 10.30:

 • cateheza copiilor: elevii din clasele I-VIII (pe două grupe: clasele I-IV și V-VIII);
 • cateheza tinerilor: pentru toți elevii din clasele IX- XII și pentru orice tânăr de bunăvoință.

 

 1. Am început încrierea copiilor pentru Prima Sfântă Impărtășanie.

 

 1. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspiratiile Duhului Sfant si s-a apropiat de cuvantul lui Dumnezeu, de Sf. Scriptură, tot astfel vă indemnăm ca la ieșirea din biserică să luați o carte din biblioteca parohiei noastre.

 

 1. Marți 17 Septembrie, începem Novena la Sf. Anton de Padova, Sfântul minunilor, patronul Bisericii noastre. Pentru a urma novena sau cele 9 Marti de rugăciuni la Sf. Anton se recomandă participarea la Sf. Liturghii, Spovada și Sf. Împărtășanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică jertfă. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci. Sf. Antoane de Padova, roagă-te pentru noi!

 

Lăudat să fie Isus Cristos!

 

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro