Săptămâna: 16 – 23 Iunie 2019

  1. Calendarul săptămânii

16 D † PREASFÂNTA TREIME; Ss. Benone, ep.; Iudita, văduvă, m.

17 L Ss. Nicandru şi Marcian, m.

18 M Ss. Marcu şi Marcelian, m.

19 M Ss. Romuald, abate *; Iuliana Falconieri, fc.

20 J † TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI; Fer. Margareta Ball, văduvă, m.

21 V Sf. Alois de Gonzaga, călug. **

22 S Ss. Paulin de Nola, ep. *; Ioan Fisher, ep. şi Thomas Morus, m. *; Niceta de Remesiana, ep.

23 D † DUMINICA a 12 – a de peste an; Sf. Iosif Cafasso, pr.

  1. Luna Iunie este închinată cultului Inimii Preasfinte a lui Isus. Înainte de Sfintele Liturghii de seară, ne rugăm împreună Sfântul Rozariu și litania la Inima lui Isus. Vă așteptăm cu drag la această devoțiune populară.
  2. Luni, 17 iunie 2019, orele 14.00, în Aula Mare a Institutului Romano-Catolic din București, se va lansa Albumul “Biserica Romano-Catolică din România. Istorie, Spiritualitate și Patrimoniu”. Cu această ocazie ÎPS Ioan Robu ne invită să participăm la acest eveniment al Bisericii noastre.
  3. La ieșirea din Biserică găsiți revista Actualitatea Creștină și Declarația 230 prin care puteți dona pana la 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.
  4. Joi, 20 Iunie 2018, † TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI, sărbătoare de poruncă. În Biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii la orele 10.30 și 18.00. Totodată, Joi seară la orele 18.00 va avea loc Sfânta Liturghie Solemnă a Hramului Bisericii Italiene.
  5. Duminică, 23 Iunie, va avea loc Procesiunea cu Preasfântul Sacrament, pe străzile Bucureștiului. Procesiunea va începe la Biserica Italiană, la ora 16.00 şi se va încheia la Catedrala Sf. Iosif” unde se va celebra Sfânta Liturghie Solemnă prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Ioan Robu.
  • Credincioşii, sunt rugați, să fie prezenţi în faţa Bisericii Italiene la ora 15.45.
  • Ministranţii să fie prezenţi la ora 15.30 la Biserica Italiană cu hăinuţele de ministrant.
  • Copiii care au primit Prima Sfântă Împărtăşanie, fie anul acesta, fie anii trecuţi, să fie îmbrăcați în „alb” şi să fie prezenți la ora 15.30 în faţa Bisericii Italiene. Foarte important: a nu se uita coşuleţul cu petale de flori pentru Preasfântul Sacrament.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton de Padova – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO – 022793 – Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro