Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro


Săptămâna: 16 - 23 Septembrie 2018

1. Calendarul săptămânii
16 D † DUMINICA a 24-a de peste an; Ss. Corneliu, pp. m. şi Ciprian, ep. m.; Ludmila, m.
17 L Sf. Robert Bellarmin, ep. înv. *
18 M Sf. Iosif din Copertino, pr.
19 M Sf. Ianuariu, ep. m. *
20 J Ss. Martiri din Coreea **
21 V SS. MATEI, ap. şi ev.; Iona, profet
22 S Ss. Mauriţiu, ofiţer, şi îns. m.; Silvan, pustnic
23 D † DUMINICA a 25-a de peste an; Ss. Pius din Pietrelcina, pr.; Zaharia şi Elisabeta

2. Sâmbătă, 22 Septembrie a.c., la Nisiporeşti (jud. Neamţ), va fi beatificată Veronica Antal (1935-1958), o tânără româncă, terţiară franciscană, al cărei martiriu pentru credinţă a fost recunoscut de papa Francisc la 26 ianuarie, în cadrul unei sfinte Liturghii pontificale oficiate la ora 11.00, în biserica romano-catolică "Adormirea Maicii Domnului". Beatificarea (din lat. beatificatio) este actul prin care papa, în urma unor investigaţii începute în dieceză şi continuate la Congregaţia pentru Cauzele Sfinţilor, acordă unui creştin catolic decedat, care a fost martirizat sau care a practicat toate virtuţile în chip eroic, titlul de "fericit" şi permite să i se aducă un cult public de către un grup limitat de credincioşi, cum ar fi o ţară, o dieceză etc. (cf. Ioan Tamaş, Mic dicţionar creştin catolic, Ed. "Sapientia", 2001).

3. Colecta de Duminică, 23 Septembrie a.c. este instituită o colectă națională pentru Ucraina. "Confederaţia Caritas România a solicitat Conferinţei Episcopilor din România organizarea unei colecte speciale în spirit de solidaritate cu oamenii care suferă din cauza războiului din Ucraina. Ţara vecină se confruntă de mai mulţi ani cu o criză umanitară severă, cauzată de războiul civil. Din cauza violenţelor, peste 1,3 milioane de oameni au fost forţaţi să-şi părăsească locuinţele şi localităţile lor şi să-şi găsească un refugiu într-o zonă mai sigură. În zona de război trăiesc şi multe persoane în vârstă care nu au posibilitatea să se mute în altă parte, fiind nevoiţi să asiste neputincioşi la ororile războiului.

4. Toți copiii sunt așteptați după Sf. Liturghie la sala de cateheză.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton