Săptămâna: 17 - 24 Ianuarie 2021

1. Calendarul săptămânii
17 D † DUMINICA a II-a de peste an; Sf. Anton, abate
18 L Sf. Prisca, m.
19 M Ss. Marius şi Marta, soţi m.
20 M Ss. Fabian, pp. m. *; Sebastian, m. *
21 J Sf. Agneza, fc. m. **
22 V Sf. Vincenţiu, diacon m. *; Fer. Laura, m.
23 S Ss. Emerenţiana, fc. m.; Ildefons, ep.
24 D † DUMINICA a 3-a de peste an; Sf. Francisc de Sales, ep. înv.

2. La ieșirea din Biserică revistele Actualitatea creștină și calendare bisericești pentru 2021. Am deschis lista cu abonamentele la revistele noastre: Actualitatea creștină poate fi primită direct acasă prin Poșta Română (55 lei) sau abonament colectiv la biserică (50 lei). Abonamentul la Mesagerul Sf. Anton este de 25 lei

3. Anul acesta sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor va avea loc după sărbătorarea Paștelui. Cei care care doresc binecuvântarea până la Sărbătoarea Paștelui sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe fix 0212410785 sau mobil 0765050310.

4. Duminica, 24 Ianuarie 2021, în a III-a Duminică de peste an vom celebra Duminica Bibliei. Această Duminică este dedicată în întregime Cuvântului lui Dumnezeu, și ne propune să dăm importanța cuvenită Sf. Scripturii în viața noastră de credință.

5. La ieșirea din biserică gășiti Declarația 230 pentru anul fiscal 2020. Toți cei care au lucrat anul trecut puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Trebuie să completați declarația doar cu datele de identificare a contribuabilului și să semnați în partea de jos. Completarea Declarației 230 vă oferă posibilitatea de a face un bine (gratuit - practic nu va costă nimic) chiar Bisericii noastre Sf. Anton de Padova și cultului nostru catolic. Multumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră. Vă asigur de rugăciunile mele.

6. Luni, 18 Ianuarie, începem Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor în București (18-25 ianuarie 2021) cu tema „Rămâneți în iubirea mea: veți aduce rod mult!” (cf. In 15,5-9) Programul este următorul:

- Luni, 18 ianuarie, ora 17.00 la Biserica Ortodoxă – Mănăstirea Cașin, Bvd. Mărăști, nr. 16: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Reformată Calvineum
- Marți, 19 ianuarie, ora 17.00 la Catedrala Episcopală Greco-Catolică „Sf. Vasile cel Mare”, str. Polonă, nr. 50: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Reformată – Șoseaua Viilor
- Miercuri, 20 ianuarie, ora 17.00 la Catedrala Episcopală Armeană, str. Carol I, nr. 43: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Romano-Catolică
- Joi, 21 ianuarie, ora 17.00 la Biserica Luterană S.P., str. Badea Cârțan, nr. 10: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Greco-Catolică
- Vineri, 22 ianuarie, ora 17.00 la Biserica Reformată Calvineum, str. Luterană, nr. 13 bis.: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Armeană
- Sâmbătă, 23 ianuarie, ora 17.00 la Biserica Evanghelică Lutherană Germană C.A., str. Luterană, nr. 2.: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Ortodoxă Română
- Duminică, 24 ianuarie rugăciuni în toate Bisericile
- Luni, 25 ianuarie, ora 17.00 Catedrala Romano-Catolică „Sfântul Iosif”, str. G-ral Berthelot, nr. 17.: Cuvântul de învăţătură este ţinut de către Biserica Evanghelică Luterană S.P.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro