Săptămâna: 18 – 25 Aprilie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
18 D † DUMINICA a 3-a a Paştelui; Sf. Atanasia din Egina
9 L Sf. Leon al IX-lea, pp.
20 M Ss. Anicet, pp.; Marcian, călug.
21 M Sf. Anselm, ep. înv. *
22 J Ss. Soter şi Caius, pp.; Leonida, m.
23 V Ss. Gheorghe, m. *; Adalbert, ep. m. *
24 S Ss. Fidel din Sigmaringen, pr. m. *; Maria a lui Cleofa şi Salomea; Egbert, călug.
25 D † DUMINICA a 4-a a Paştelui; Sf. Marcu, ev.

2. Am început Trezena sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Foile pentru rugăciuni le găsiți la intrarea în Biserică. Pentru a urma cele 13 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Impărtăsanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată la sfârșitul Liturghiei și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

3. "Pace acestei case!" (Luca 10,5) Am început sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor. Programul îl gășiți afișat la avizierul Bisericii și la intrare în Biserică. Cei care nu sunt înscriși în parohie sunt rugați să se înscrie. Cei care doresc reprogramare sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe mobil 0765050310 sau pe fix 0212410785.
- Duminică, 18 Aprilie: Afumați, Moara Domnească și Ștefăneștii de jos
- Luni, 19 Aprilie: sectorul 11: Gherghiței, Glăvănești, Agregatelor, Gaterului, Oituz, Ion Scorțan, Arbustului, Lanternei, Catrinței, Saltului, Sportului, Puiandrului etc.
- Marți, 20 Aprilie: Balotului, Mărului, Doinei (zona Fundeni) etc.
- Miercuri – Sâmbătă, 21-24 Aprilie: reprogramări

4. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton, precum Declarația 230 pentru anul fiscal 2020. Toți cei care au lucrat anul trecut puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Trebuie să completați declarația doar cu datele de identificare a contribuabilului și să semnați în partea de jos. Multumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră. Vă asigur de rugăciunile mele, în special prin mijlocirea Sf. Anton de Padova.

5. După Sf. Liturghie de la orele 10:30 copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați la capelă pentru pregătire. În fiecare Sămbăta facem pregătiri catehetice online dimineata de la 10:30 și după amiază de la 15:30 pe zoom.

Cristos a înviat!
Adevarat a înviat!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro