Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2; Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 18 - 25 Februarie 2018

1. Calendarul Săptămânii:
18 D † DUMINICA 1 din Post; Sf. Francisc Regis Clet, pr. m.; Fer. Ioan de Fiesole (Fra Angelico), călug.
19 L Sf. Mansuet, ep.
20 M Sf. Elefterie, ep.
21 M Sf. Petru Damian, ep. înv. *
22 J CATEDRA SF. AP. PETRU; Sf. Margareta din Cortona, călug.
23 V Sf. Policarp, ep. m. *
24 S Fer. Marcu de Marconi, pr.
25 D † DUMINICA a 2-a din Post; Sf. Cezar, medic

2. În timpul Postului mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri, la sfârșitul Sfintei Liturghii de la orele 18:00, și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru Isus Cristos.

3. Sâmbătă, 17 Februarie 2018, am reluat pregătirile pentru Taina Sf. Mir. Pregătirea catehetică va avea loc Sambata la sala de cateheză începând cu orele 15:00.

4. Centrul Misionar Diecezan vă invită să vă deschideți inima și anul acesta față de oamenii săraci din misiunea Sololo a Arhidiecezei Romano-Catolice de București, din Kenia prin „Cutia speranței”. Această inițiativă debutează la începutul Postului Mare și se va încheia în Timpul Pascal (a doua Duminică după Paște). „Cutia Speranței” poate fi luată acasă de oricine – copil, tânăr, adult sau familie – și va purta în sine pomana sau jertfa fiecăruia din timpul Postului Mare. Cutiuțele se găsesc în fața pupitrului sau la ieșirea din Biserică. Multumim tututor pentru bunăvoință și implicare în a susține lucrarea de evanghelizare a bisericii noastre locale în misiunea Sololo din Kenia.

5. La invitația Papei Francisc Vineri, 23 Februarie 2018, va fi o zi speciala de rugăciune şi post pentru pace. Sfântul Părinte a propus această zi de rugăciune și de post pentru „populaţiile din Republica Democratică din Congo şi din Sudanul de Sud”. În această zi, la Sf. Liturghie ne vom ruga în mod deosebit pentru pace și devoțiunea Căii Sfintei Crucii o vom oferi după intenția Sfântului Părinte Papa Francisc. În Biserica Italiană “Preasfântul Mântuitor” din București, după Sfânta Liturghie de la ora 18.00 va fi Veghea de Rugăciune pentru Pace animată de laicii din Comunitatea Sant’Egidio, Comunitatea Emanuel, Mișcarea Focolarelor, Mișcarea Comunione e Liberazione etc.

6. La ieșirea din Biserică găsiți Declarația 230 prin care puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 2% din impozitul anual pe venit. Trebuie completate doar datele de identificare a contribuabilului și semnătura în partea de jos. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia Sf. Anton.

7. Sâmbătă, 24 februarie 2018, va avea loc ziua de reculegere pentru tinerii din București la parohia ”Adormirea Maicii Domnului” (Drumul Taberei, 38A, sect. 6 ). Programul propus tinerilor va fi următorul: 9:00-9:30 - Primirea participantilor; 9:30-10:00 - Rugaciunea de deschidere; 10:00-12:30 - Meditatie și activități în grupuri mici; 12:30-13:30 - Pranz; 13:30-14:30 - Calea Crucii; 14:30-15:00 -Adoratie; 15:00-15:30 - Pregatire pentru liturghie; 15:30-16:30 - Liturghie; Preotul moderator: pr. Marius Talos; Tema: „Nu te teme, Marie, pentru că ai aflat har la Dumnezeu!” (Lc 1,30) Invit pe toți adolescenții și tinerii parohiei să participe zi de formare spirituală.

8. Sâmbătă, 3 martie 2018, în Aula Magna a Institutului Teologic Romano-Catolic „Sf. Tereza” din București (str. G-ral Berthelor, nr. 19), între orele 10.30-12.30, va avea loc un Curs de formare liturgică pentru lectori. Cursul are ca temă „Fericit cel care citește” (Ap 1,3) şi se adresează lectorilor din parohiile romano-catolice din București și din vecinătatea capitalei. La acest curs sunt așteptați lectorii care au deja o experiență în proclamarea Cuvântului lui Dumnezeu, dar și viitorii lectori care doresc să exercite acest minister. Temele principale ale cursului: 1. Rolul lectorului în celebrările liturgice; 2. Cunoașterea și proclamarea Cuvântului lui Dumnezeu în Biserică; 3. Formarea liturgică și viața spirituală a lectorului. Invit pe toți lectorii parohiei noastre să participe la acest curs de formare.

- Ne-nchinăm Ție Cristoase și Te binecuvântăm.
- Căci prin Sfânta Ta Cruce ai răscumpărat lumea.

Categories: Anunturi, Sf Anton