Anunțuri, Duminică 18 Iulie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
18 D † DUMINICA a 16-a de peste an; Ss. Frederic, ep.; Emilian din Durostorum, m.
19 L Ss. Epafra, ep. m.; Macrina, călug.
20 M Ss. Apolinar, ep. m. *; Ilie, profet; Aurel, ep.
21 M Sf. Laurenţiu din Brindisi, pr. înv. *
22 J SF. MARIA MAGDALENA
23 V SS. BRIGITTA, călug., patroană a Europei; Ezechiel, profet
24 S Ss. Sharbel Makhluf, pr. *; Cristina, fc. m.
25 D † DUMINICA a 17-a de peste an; Ss. Iacob, ap.; Valentina, fc. m.; Cristofor, m.

2. Miercuri 21 iulie a.c. la orele 10:30 se va celebra în Catedrala noastră din București, o Sf. Liturghie în cinstea Sf. Iosif. La această Sf. Liturghie sunt invitați să participe toți preoții și credincioșii din Arhidieceză.

3. Duminică, 25 Iulie a.c., la iniţiativa Sfântului Părinte papa Francisc se celebrează Prima zi mondială a bunicilor şi a persoanelor în vârstă. La Sfânta Liturghie celebrată de IPS Aurel Percă la Mănăstirea fraţilor carmelitani de la orele 11:00, Arhiepiscopul Aurel va împărţi binecuvântarea specială asupra bunicilor şi a persoanelor în vârstă şi va înmâna mesajul Sfântului Părinte papa Francisc cu ocazia acestei zile. Deplasarea la mănăstire se face cu mijloacele proprii ori cu autocarul. Pentru autocar înscrierile se fac la parohie (cost 25 lei/persoană).

4. La ieșirea din Biserica găsiți revistele Mesagerul Sf. Anton și Actualitatea creștină pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos! În vecii vecilor! Amin.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro