Săptămâna: 2 - 9 martie 2014

1. Calendarul săptămânii
02 D † DUMINICA 8 d.p.a; Sf. Angela a Crucii, clg.
03 L Ss. Cunegunda, împ.; Marin, ostaș m.
04 M Sf. Cazimir, rege*; Fer. Ioan-Anton Farina, ep.
05 M MIECUREA CENUȘII; Ss. Luciu I, pp; Teofil, ep.; Adrian din Cezareea, m.
06 J Sf. Coletta, fc.; Fer. Roza din Viterbo, fc.
07 V Sf. Perpetua și Felicitas, m (*)
08 S Sf. Ioan al lui Dumnezeu, clg. (*)
09 D † DUMINICA 1 DIN POST; Cei 40 Ss. ostași capadocieni, m.; Sf. Francisca Romana

2. Miercuri, 5 martie – MIERCUREA CENUȘII, zi de post și abstinență; începutul Postului Mare; în această zi se pune pe cap cenușă binecuvântată, în semn de pocăință; după ritualul Sf. Împărtășanii ne vom ruga Calea Sfintei Cruci!

3. În timpul Postului mare ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în Biserica noastră, în zilele de miercuri și vineri la sfârșitul Sfintei Liturghii, după ritualul Sf. Împărtășanii. Va învităm să parcurgem împreună în rugăciune drumul pătimirilor lui Isus.
- Ne-nchinăm Ție Cristoase și Te binecuvântăm.
- Căci prin Sfânta Ta Cruce ai răscumpărat lumea.

4. Săptămâna aceasta avem Prima Vinere și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vor fi vizitați bolnavii și persoanele în vârstă pentu a fi întăriți cu Sfintele Taine. La Liturghia de seară vom face și adorație euharistică.

5. Sâmbătă, 8 martie, ora 15.00, la sala de cateheză va avea loc pregătirea adolescenților pentru Sf. Mir.
6. A sosit revista Actualitatea Creștină.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Stiri