Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 20 - 27 Mai 2018

1. Calendarul săptămânii
20 D † COBORÂREA SF. DUH (RUSALIILE); Ss. Bernardin din Siena, pr.; Lidia, ucenica sf. Paul
21 L Ss. Cristofor Magallanes, pr. şi îns., m. *; Elena, mama împ. Constantin;
Eugen de Mazenod, ep.
22 M Ss. Rita din Cascia, călug. *; Emil, m., PP
23 M Sf. Dezideriu, ep. m.,
24 J Ss. Fc. Maria, Ajutorul Creştinilor; Donaţian şi Rogaţian, m.
25 V Ss. Beda Venerabilul, pr. înv. *; Grigore al VII-lea, pp. *; Maria Magdalena de Pazzi, fc. *,
26 S Sf. Filip Neri, pr. **, R.
27 D † PREASFÂNTA TREIME; Sf. Augustin din Canterbury, ep.

2. Duminică, 20 Mai 2018, după amiază de la orele 15.00 până la 18.00, vom face adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament. La această adorație sunt invitați copiii, adolescenții și tinerii parohiei, călugării și călugărițele, toți credincioșii, precum și cei de bunavoință care îl caută pe Dumnezeu. Adorația euharistică va cuprinde mai multe momente de tăcere, rugăciuni și cântece. Este și o ocazie de a deprinde rugăciunea de laudă.

3. Luni, 21 Mai 2018, a doua zi de Rusalii, vom o comemora pentru prima dată la inițiativa papa Francisc pe Sfinta Fecioară Maria, Maica Bisericii. În biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii: la orele 10:30 și 18:00.

4. MARȚI, 20 Martie 2018, am început trezena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre: urmează Marțea a X-a. Marți, 22 mai a.c, este și comemorarea liturgică a Sf. Rita din Cascia, călug, sfânta cauzelor imposibile. În cadrul Sf. Liturghii la orele 18.00 și vom binecuvânta și trandafirii.

5. Luna Mai, luna florilor, este închinată Sfintei Fecioare Maria. Înainte de Sfintele Liturghii de seară, ne vom ruga împreună Sfântul Rozariu și vom cânta litaniile la altarul Maicii Domnului. Vă așteptăm cu drag la această devoțiune populară.

6. La ieșirea din Biserică găsiți Declarația 230 prin care puteți dona pana la 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

7. Adolescenţii şi tinerii din Mişcarea Focolarelor ne invită pe toţi Sambată, 26 mai 2018, să participăm la o ştafetă mondială a păcii, a unităţii şi a solidarităţii – Run4unity. Se vor organiza jocuri, concursuri sportive şi se vor strânge rechizite pentru copiii din centrul “Robănescu”. Întâlnirea va fi la Colegiul Romano-Catolic “Sf. Iosif”, ora 10,00, apoi pentru ştafetă se merge în Parcul Tineretului.

8. Parohia Catedralei și Școala Credinței ARCB începe Sâmbătă, 26 Mai 2018, de la ora 18:00 o serie de video-cateheze despre Euharistie cu Brant Pitre. Sesiunea 1. Izvor și culme: Introducere privind Euharistia.

9. După Sf. Liturghie de la orele 10.30 copiii de la Prima Sf. Împartășanie sunt așteptați la sala de cateheză.

Cristos s-a înălțat!

Categories: Anunturi, Sf Anton