Săptămâna: 20 – 27 Septembrie 2020

1. Calendarul săptămânii
20 D † DUMINICA a 25-a de peste an; Ss. Martiri din Coreea
21 L SS. MATEI, ap. şi ev.; Iona, profet
22 M Ss. Mauriţiu, ofiţer, şi îns. m.; Silvan, pustnic
23 M Ss. Pius din Pietrelcina, pr. **; Zaharia şi Elisabeta,
24 J Sf. Gerard, ep. m.,
25 V Ss. Cleofa, ucenicul lui Isus; Sergiu, călug.,
26 S Ss. Cosma şi Damian, m. *; Ghedeon, R.
27 D † DUMINICA a 26-a de peste an; Sf. Vincenţiu de Paul, pr.

2. Colecta de Duminica, 20 Septembrie 2020, este pentru misiunea Bada Hurri din Kenya.

3. La intrarea în Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină pe care vi le recomandăm.

4. Marți, 29 Septembrie începem novena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma novena sau cele 9 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Impărtăsanie, dacă este posibil, și de asemenea un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la biserică pâine, care va fi binecuvantată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

5. Toți copiii și tinerii sunt rugați ca după Sf. Liturghie să participe la cateheza misionară.

6. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspiratiile Duhului Sfânt și s-a apropiat de cuvântul lui Dumnezeu și a început să citească Biblia sau Sf. Scriptură, tot astfel vă indemnăm ca la ieșirea din Biserică să împrumutați o carte din biblioteca parohiei noastre.

7. Din data de 15 Mai se poate veni la Biserică și participa la Sfintele Liturghii, dar trebuie să se respecte precauțiile pentru limitarea răspândirii noului coronavirus. La participarea Sf. Liturghii care se celebrează în aer liber se cere menținerea distanței de 1,5 m între persoane; pentru participarea la Sfintele Liturghii care se celebrează în Biserică, se cere menținerea distanței de 2 m între persoane și purtarea măștii.

Laudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro