Săptămâna:  21 – 28 Iulie 2019

 

  1. Calendarul Săptămânii:

   21 D DUMINICA a 16-a de peste an; Ss. Laurenţiu din Brindisi, pr. înv.

   22 L SF. MARIA MAGDALENA

   23 M SS. BRIGITTA, călug., patroană a Europei; Ezechiel, profet

   24 M Ss. Sharbel Makhluf, pr. *; Cristina, f. m.

   25 J SS. IACOB, ap.; Valentina, fc. m.; Cristofor, m.

   26 V Ss. Ioachim şi Ana **; Bartolomea Capitano, călug.

   27 S Ss. Pantelimon, medic m.; Natalia şi îns., m.

   28 D DUMINICA a 17-a de peste an; Sf. Victor I, pp. m.

 

  1. La ieșirea din Biserică mai găsiți revistele Actualitatea Creștină.

 

  1. Asociația Caritas Bucuresti dorește să sprijine persoanele din parohie, venind în întâmpinarea persoanelor cu dificultati materiale sau neputință temporară. Astfel, punem la dispozitie serviciile din cantina sociala și se oferă zilnic o masă caldă, după cum urmează:
  • Gratuit, pentru persoanele cu venituri mici și situatie sociala precară.
  • Plata simbolică, pentru persoanele cu posibilitati materiale insa care nu beneficiaza de suportul constant al apropiaților, nu se pot aproviziona cu alimente și nu pot găti.
  • Vă rugăm să ne aduceți la cunoștință acele cazuri (persoane, familii, vârstnici) care ar avea nevoie de livrarea mesei la domiciliu. Pentru cei deplasabili, masa se poate ridica de la sediul Asociația Caritas Bucuresti;

 

  1. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspiratiile Duhului Sfant si s-a apropiat de cuvantul lui Dumnezeu, de Sfânta Scriptură, tot astfel vă indemnăm ca la ieșirea din biserică să va apropiați si să luați o carte din biblioteca parohiei noastre. Multumesc inca o dată voluntarilor și în mod deosebit dnei Elena Savin.

  Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro

Categories: Sf Anton