Săptămâna: 23 Februarie – 1 Martie 2020

1. Calendarul săptămânii
23 D † DUMINICA a 7-a de peste an; Sf. Policarp, ep. m.,
24 L Fer. Marcu de Marconi, pr.
25 M Sf. Cezar, medic
26 M MIERCUREA CENUŞII (post şi ab.); Sf. Alexandru, ep.
27 J Sf. Gabriel al Maicii Îndurerate, călug.
28 V Sf. Roman, abate; Fer. Antonia, călug.
29 S Sf. Augustin Chapdelaine, pr. m.
1 D † DUMINICA 1 din Post; Sf. Albin, ep.

2. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Mesagerul Sf. Anton pe care vi le recomandăm și totodată Declarația 230 (actualizată) prin care puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale Parohia Sf. Anton.

3. După Sf. Liturghie elevii sunt așteptați la sala de cateheza pentru o scurtă pregătire religioasă, iar adolescenții și tinerii sunt asteptați la capela Bisericii pentru cateheză.

4. Miercuri, 26 Februarie 2020, este Miercurea Cenușii, zi de post și abstinență, ziua în care începem Postul Mare. La Sfanta Liturghie de la orele 18.00 vom primi cenusa binecuvantată pe capetele noastre în semn de pocăință. La sfârșitul Sfintei Liturghii ne vom ruga împreună Calea Sfintei Cruci.

5. În timpul Postului Mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri, la sfârșitul Sfintei Liturghii de la orele 18:00, și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru Isus Cristos. De asemenea, în timpul Postului Mare suntem invitați să luăm acasă Cutia Speranței pentru a aduna în ea caritatea sau pomana noastră prin care sprijinim misiunile Arhidiecezei noastre din Kenia: Torbi si Badha Hurry.

6. Duminică, 1 Martie 2020 începem pregătirea copiilor pentru Prima Sf. Împărtășanie.


Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro