Săptămâna: 23 – 30 Iunie 2019

  1. Calendarul săptămânii

23 D † DUMINICA a 12 – a de peste an; Sf. Iosif Cafasso, pr.

24 L †  NAŞTEREA SF. IOAN BOTEZĂTORUL

25 M Sf. Wilhelm, abate UP

26 M Ss. Ioan şi Paul, m.; Josemaria Escriva, pr.

27 J Sf. Ciril din Alexandria, ep. înv. *

28 V †  PREASFÂNTA INIMĂ A LUI ISUS; Sf. Irineu, ep. m.

29 S †  SS. PETRU ŞI PAUL, ap. Inima Neprihănită a Mariei; Emma

30 D † DUMINICA a 13-a de peste an; Primii Sfinţi Martiri din Roma

 

  1. Duminică, 23 Iunie, va avea loc Procesiunea cu Preasfântul Sacrament, pe străzile Bucureștiului. Procesiunea va începe la Biserica Italiană, la ora 16.00 şi se va încheia la Catedrala Sf. Iosif” unde se va celebra Sfânta Liturghie solemnă prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Ioan Robu.
  • Credincioşii, sunt rugați, să fie prezenţi în faţa Bisericii Italiene la ora 15.45.
  • Ministranţii să fie prezenţi la ora 15.30 la Biserica Italiană cu hăinuţele de ministrant.
  • Copiii care au primit Prima Sfântă Împărtăşanie, fie anul acesta, fie anii trecuţi, să fie îmbrăcați în „alb” şi să fie prezenți la ora 15.30 în faţa Bisericii Italiene. Foarte important: a nu se uita coşuleţul cu petale de flori pentru Preasfântul Sacrament.

 

  1. Luna Iunie este închinată cultului Inimii Preasfinte a lui Isus. Înainte de Sfintele Liturghii de seară, ne rugăm împreună Sfântul Rozariu și litania la Inima lui Isus.

 

  1. Luni, 24 iunie 2019, † NAŞTEREA SF. IOAN BOTEZĂTORUL. În Biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii la orele 6.50 și 18.00. După Sf. Liturghie de la orele 18.00 în biserica noastră va avea loc un concert de orgă Miserere nobis”, susținut de D-na Isabela Bonciocat.

 

  1. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Mesagerul Sf. Anton și Actualitatea Creștină și totodată Declarația 230 prin care puteți dona pana la 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

 

6. Vineri, 28 iunie, este Sărbătoarea Preasfintei Inimi a lui Isus – zi dedicată rugăciunii pentru sfințirea Preoților. În Biserica noastră celebrăm Sf. Liturghie la orele 18.00. Totodată, seară la orele 18.00 va avea loc și Hramul Bisericii Sacre Coeur.

7. Sâmbătă, 29 Iunie 2019, † SS. PETRU ŞI PAUL, sărbătoare de poruncă. În Biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii la orele 10.30 și 18.00. La Sfânta Liturghie solemnă de la 10:30 din Catedrala Sf. Iosif, vor fi hirotoniți preoți doi diaconi. Totodată, seară la orele 18.00 va avea loc și Hramul Bisericii de la Băneasa.

 Lăudat să fie Isus Cristos!

 

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton de Padova – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO – 022793 – Bucureşti, Sector 2;Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro