Săptămâna: 25 Aprilie – 2 Mai 2021

1. Calendarul Săptămânii:
25 D † DUMINICA a 4-a a Paştelui; Sf. Marcu, ev.
26 L Sf. Anaclet, pp.
27 M Sf. Zita, fc.
28 M Ss. Petru Chanel, pr. m. *; Valeria, m.; Ludovic M. Grignion de Montfort, pr. 29 J SF. ECATERINA DIN SIENA, fc. înv., patroană a Europei
30 V Ss. Pius al V-lea, pp. *; Iosif Cottolengo, pr.; Sofia, fc. m.
1 S Ss. Iosif Muncitorul *; Ieremia, profet
2 D † DUMINICA a 5-a a Paştelui; Ss. Atanasie, ep. înv.; Antonin, ep.

2. Duminică, 25 Aprilie 2021 celebrăm Ziua Mondială a Vocațiilor. Mesajul Sfântului Părinte Francisc pentru a 58-a Zi Mondială de Rugăciune pentru Vocaţii are ca temă: Sfântul Iosif: visul vocaţiei. Colecta duminicală este pentru seminar.

3. Am început Trezena sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Foile pentru rugăciuni le găsiți la intrarea în Biserică. Pentru a urma cele 13 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Impărtăsanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată la sfârșitul Liturghiei și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

3. "Pace acestei case!" (Luca 10,5) Am termiant programul oficial de sfințire a caselor sau binecuvântarea locuințelor. Multumesc frumos tuturor celor care au primit vizita preotului și Dumnezeu să vă copleașească cu harurile Sale și totodată să vă răsplăteacă pentru participarea la viața cultului nostru catolic. Cei care doresc reprogramare sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe mobil 0765050310 sau pe fix 0212410785.

4. După Sf. Liturghie de la orele 10:30 elevii și copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați la capela de la subsolul Bisericii pentru cateheză. În fiecare Sămbăta facem pregătiri catehetice online dimineata de la 10:30 și după amiază de la 15:00.

Cristos a înviat!
Adevarat a înviat!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro