Săptămâna:  25 August – 1 Septembrie 2019

 

  1. Calendarul Săptămânii:

25 D DUMINICA a 21-a de peste an; Ss. Ludovic, rege; Iosif de Calasanz, pr.

26 L Fer. Veronica Antal, fc. m. **; Ss. Ioana, fc.; Melchisedec, rege

27 M Ss. Monica **; Cezar de Arles, ep.

28 M Ss. Augustin, ep. înv. **; Florentina, fc.

29 J Martiriul Sf. Ioan Botezătorul **; Sf. Sabina, m.

30 V Sf. Felix, m.

31 S Ss. Raimund Nonnatus, călug.; Nicodim; Iosif din Arimateea

1 D DUMINICA a 22-a de peste an; Ss. Egidiu, abate; Iosue

 

 

  1. Asociația Caritas Bucuresti dorește să sprijine persoanele din parohie, venind în întâmpinarea persoanelor cu dificultati materiale sau neputință temporară. Astfel, se pune la dispozitie serviciile din cantina socială și se oferă zilnic o masă caldă, după cum urmează:
  • Gratuit, pentru persoanele cu venituri mici și situatie sociala precară.
  • Plata simbolică, pentru persoanele cu posibilitati materiale insa care nu beneficiaza de suportul constant al apropiaților, nu se pot aproviziona cu alimente și nu pot găti.
  • Vă rugăm să ne aduceți la cunoștință acele cazuri (persoane, familii, vârstnici) care ar avea nevoie de livrarea mesei la domiciliu. Pentru cei deplasabili, masa se poate ridica de la sediul Asociația Caritas Bucuresti;

 

  1. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspiratiile Duhului Sfant si s-a apropiat de cuvantul lui Dumnezeu, de Sf. Scriptură, tot astfel vă indemnăm ca la ieșirea din biserică să luați o carte din biblioteca parohiei noastre.

 

  1. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină și Mesagerul Sf. Anton.

 

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro