Săptămâna: 25 Iunie – 2 Iulie 2023

1. Calendarul Săptămânii:
25 D † DUMINICA a 12-a de peste an; Sf. Wilhelm, abate
26 L Ss. Ioan şi Paul, m.; Josemaria Escriva, pr. PP
27 M Sf. Ciril din Alexandria, ep. înv. *
28 M Sf. Irineu, ep. m. **
29 J † SS. PETRU ŞI PAUL, ap.; Emma
30 V Primii Sfinţi Martiri din Roma *
1. S Sf. Aron, fratele lui Moise
2 D † DUMINICA a 13-a de peste an; Sf. Bernardin Realino, pr.

2. Joi, 29 iunie, în sărbătoarea Sfinților apostoli PETRU ŞI PAUL, celebrăm două Sfinte Liturghii la orele 10:30 și 18:00

3. Miercuri, 28 iunie la orele 20:00 va avea loc Concertul de muzică sacră „Tu ești preot în veci” la Catedrala Sfântul Iosif, intitulat „TU EȘTI PREOT ÎN VECI”, ca pregătire spirituală pentru sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Paul. Concertul continuă ciclul manifestărilor cultural-religioase ale Arhiepiscopiei Romano-Catolice București. Acest eveniment este realizat cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București.
Tema acestui concert, „TU EȘTI PREOT ÎN VECI”, reprezintă un semn de prețuire și mulțumire pentru toți slujitorii sfântului altar. Prin acest eveniment dorim să conștientizăm faptul că Sfânta Preoție este o Taină instituită de Isus Cristos. Preotul este acela care celebrează Sfânta Liturghie, se roagă cu și pentru poporul lui Dumnezeu, mijlocește harul sfințitor, învață cu putere, sfințește și conduce poporul la mântuire.
Programul concertului:
Andante Festivo de J. Sibelius
Tantum Ergo de W.A. Mozart
Adagio pentru Vioara și Orchestră în Mi Major de W.A. Mozart
Panis Angelicus de C. Franck
Ave Verum de W.A. Mozart
Simfonia nr.23 în Re Major de Mozart
Eu v-am ales de Pr. L. FARCAȘ
Doamne, Ramai mereu cu noi de William Henry Monk (Muzica) și Pr. Pavel Chelaru (Text)

Evenimentul este organizat de Oficiul pentru Bunuri Culturale Ecleziastice și Patrimoniu al Arhiepiscopiei Romano-Catolice București, cu sprijinul Primăriei Sectorului 1, București. Intrarea este liberă.


Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro