Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro


Săptămâna: 26 August – 2 Septembrie 2018

1. Calendarul săptămânii
26 D † DUMINICA a 21-a de peste an; Ss. Ioana, fc.; Melchisedec, rege,
27 L Ss. Monica **; Cezar de Arles, ep.
28 M Ss. Augustin, ep. înv. **; Florentina, fc.
29 M Martiriul Sf. Ioan Botezătorul **; Sf. Sabina, m.
30 J Sf. Felix, m.
31 V Ss. Raimund Nonnatus, călug.; Nicodim; Iosif din Arimateea
SEPTEMBRIE - RĂPCIUNE
1 S Ss. Egidiu, abate; Iosue
2 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Fer. Ingrid, călug.

2. Vineri, 31 august a.c., zi în care se împlinesc 5 ani de la beatificarea Monseniorului Vladimir Ghika, IPS Ioan Robu va sărbători Jubileul de aur al Preoției. La ora 10.30 în Catedrala Sf. Iosif se va celebra o Sfântă Liturghie solemnă. PS Cornel Damian încurajează credincioșii să ia parte cât mai mulți la această sărbătoare: „În acest ceas aniversar pentru Păstorul Arhidiecezei noastre, vă invit să participați în număr cât mai mare – preoți, persoane consacrate, credincioși laici – la Sf. Liturghie solemnă ce se va celebra în Catedrala Sf. Iosif în dimineața zilei de 31 august: să-i fim alături Înalt Preasfințitului Ioan la această sărbătoare, să-l înconjurăm cu afecțiunea noastră filială și să ne rugăm împreună pentru dânsul, și prin mijlocirea preotului martir Fericitul Vladimir Ghika. Iar pe cei care nu pot fi prezenți fizic la Sfânta Liturghie din Catedrală, îi îndemn să se unească cu noi în rugăciune”.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton