Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 26 Iulie – 2 August 2015

1. Calendarul săptămânii
26 D † DUMINICA a 17-a de peste an; Ss. Ioachim şi Ana **; Bartolomea Capitano, călug.
27 L Ss. Pantelimon, medic m.; Natalia şi îns., m.
28 M Sf. Victor I, pp. m.
29 M Ss. Marta **; Lazăr şi Maria, fraţi
30 J Sf. Petru Crisologul, ep. înv. *
31 V Sf. Ignaţiu de Loyola, pr. **
1 S Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv. **
2 D † DUMINICA a 18-a de peste an; Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)

2. În fiecare Marți, celebrăm Sf. Liturghie pentru toți cinstitorii Sf. Anton, pentru binefăcatorii Bisericii noastre, pentru toate rugăciunile și acatistele depuse în Biserica noastre. La sfârșitul rugăciunilor binecuvantăm pâinea săracului.

3. Duminică, 2 august este PORȚIUNCULA, zi în care se poate dobândi indulgența plenară, în condițiile prescrise de Biserică: vizitarea unei biserici; Spovada și Împărtăşania; recitarea rugăciunilor: Crezul, Tatăl nostru şi cel puţin o rugăciune după intenţia Sfântului Părinte Papa (Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui etc.).

Laudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton