Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 26 Noiembrie – 3 Decembrie 2017

1. Calendarul săptămânii
26 D † DOMNUL NOSTRU ISUS CRISTOS, REGELE UNIVERSULUI
Ss. Siriciu, pp.; Leonard, pr.,
27 L Sf. Virgil, ep.
28 M Ss. Teodora, călug.; Iacob, pr.
29 M Sf. Saturnin, ep. m.
30 J SF. ANDREI, ap.
1 V Ss. Florenţa, pustnică; Rudolf, pr. m.; Nahum, profet
2 S Ss. Bibiana, m.; Silveriu, pp. m.; Habacuc, profet
3 D † DUMINICA 1 din Advent, Ss. Francisc Xaveriu, pr.; Sofonia, profet

2. În perioada 2 Octombrie - 28 Noiembrie vom face Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Urmează Marțea a IX-a.

3. La ieșirea din Biserică puteți procura calendare bisericești pentru 2018.

4. Duminică, 26 noiembrie 2017, în Solemnitatea Domnului Nostru Isus Cristos, Regele Universului în comuniune de credință și rugăciune cu toți credincioșii și bisericile catolice din lume vom face adorație euharistică în fața lui Isus din Preasfântul Sacrament. Programul Adorației euharistice în Biserica noastră începe la sfârșitul Sf. Liturghii de la 10.30 și va continua până la orele 18.00, când va începe Sf. Liturghie de seară. Pentru cei care doresc să roage o oră sau un anumit timp vă propunem și un program orar, deși fiecare credincios are posibilitatea de a participa la orice oră și de a rămâne în adorație oricât dorește:
1. Orele 12.00 -12.45: Adorația copiilor, adeleșcenților și a tinerilor
2. Orele 13.00-14.00
3. Orele 14.00-15.00
4. Orele 15.00-16.00
5. Orele 16.00-17.00
6. Orele 17.00-18.00

„De ce trebuie să-L adorăm pe Dumnezeu?
Orice om în măsură să înțeleagă că este creatură a lui Dumnezeu îl va recunoaște și îl va adora pe Creatorul său; totuși, adorația creștină nu vede numai măreția, atotputernicia și sfințenia lui Dumnezeu. Îngenunchem și în fața iubirii divine, care, în Isus Cristos, s-a făcut om. Cine îl adoră pe Dumnezeu cu adevărat îngenunchează în fața Lui sau se prosternă; în aceste gesturi se exprimă adevărata realitate a raportului dintre om și Dumnezeu: noi suntem mici și Dumnezeu este mare; în același timp, omul nu este niciodată atât de mare ca atunci când îngenunchează în fața lui Dumnezeu în act de dăruire liberă. Necredinciosul care este în căutarea lui Dumnezeu și începe să se roage poate să găsească în acest mod calea spre Dumnezeu”. (din YOUCAT - Catehismul Bisericii Catolice pentru tineri, nr. 485)

5. Sămbătă, 2 Decembrie 2017, în cadrul Sfintei Liturghii de la orele 18.00 vom sfinți coroana de Advent. În timpul Adventului, copiii și tinerii parohiei, precum și toți ce de bunăvoință sunt invitați să participe la Atelierul lui Moș Crăciun care va avea loc Sâmbăta în sala de cateheză a parohiei noastre. Activitatea comună și lucrurile frumoase pe care le vom face ne vor ajuta și să ne pregătim mai bine pentru sărbătoarea Crăciunului.
Programul Atelierului:
- Sâmbătă, 2 Decembrie, orele: 15.00
- Sâmbătă, 9 Decembrie, orele: 15.00
- Sâmbătă, 16 Decembrie, orele: 15.00
- Duminică, 17 Decembrie, după Sf. Liturghii de la 10.30 și 18.00: Expoziție cu vânzare.
Ofertele vor fi utilizate pentru a pregăti un dar de Crăciun săracilor, bolnavilor și persoanelor în vârstă din parohia noastră.

Odihna veşnică dă-le-o lor, Doamne!
Şi lumina cea fără de sfârşit să le strălucească lor!
Să se odihnească în pace! Amin.

Categories: Anunturi, Sf Anton