Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 26 octombrie – 2 noiembrie 2014


1. Calendarul Săptămânii
26 D + DUMINICA A 30-A d.p.a.; Ss. Dumitru, m; Lucian și Marcian, m.
27 L Sf. Evarist, pp. m.
28 M SS. SIMON ȘI IUDA AP.
29 M Ss. Narcis, patriarh de Ierusalim; Felician, m.
30 J Sf. Gerard de Potenza, ep.
31 V Sf. Alfons Rodriguez, clg.
NOIEMBRIE
01 S + TOȚI SFINȚII
02 D + POMENIREA TUTUROR CREDINCIOȘILOR RĂPOSAȚI

2. În perioada 7 oct. – 2 dec. facem Novena la Sf. Anton de Padova, patronul nostru. Urmează Marțea a patra. Intențiile de rugăciune se depun la picioarele Sf. Anton sau se dau la sacristie.

3. Sâmbătă, 1 noiembrie, † TOŢI SFINŢII – sărbătoare de poruncă. Sfintele Liturghii se vor celebra la orele 10.30 și 18.00. După Sf. Liturghie de la 10.30 vom merge în cimitir pentru sfințirea mormintelor.

4. Duminică, 2 noiembrie, † POMENIREA TUTUROR CREDINCIOŞILOR RĂPOSAŢI. Sfintele Liturghii se vor celebra la orele: 10.30 și 18.00. La ambele Liturghii vom face Requiem (Prohodul) pentru cei răposați. La Liturghia de la 10.30 ne vom ruga în mod deosebit pentru odihna pr. Petru Dâm, iar după familia va oferi pomana de 40 de zile. Pomelnicele cu cei răposați se dau la sacristie sau se depun la picioarele Sf. Anton. După-amiază vom merge la cimitirul Bellu Catolic pentru sfințirea mormintelor. Cei care au răposați în alte cimitire se pot programa.

5. Duminică, 2 noiembrie – se poate obține indulgența pentru cei răposați, începând cu miezul zilei de 1 Noiembrie (Sărbătoarea Tuturor Sfinților) până la miezul nopții de 2 Noiembrie respectând următoarele condiții:
- Vizitarea bisericii parohiale (sau a cimitirului) și recitarea rugăciunilor Tatăl nostru, Crezul, precum și o Rugăciune după intenția Sf. Părinte Papa.
- Spovadă și Sf. Împărtășanie.

6. De la 1 la 8 Noiembrie se poate obține indulgența pentru răposați, în aceleași condiții, vizitând cimitirul. Se poate obține o singură indulgență pe zi.

Categories: Anunturi, Sf Anton