Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 21-28 August 2016

1. Calendarul Săptămânii:
28 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Ss. Augustin, ep. înv.**; Florentina, fc.
29 L Martiriul Sf. Ioan Botezătorul **; Sf. Sabina, m.
30 M Sf. Felix, m.
31 M Ss. Raimund Nonnatus, călug.; Nicodim; Iosif din Arimateea
Septembrie – Răpciune
1 J Ss. Egidiu, abate; Iosua
2 V Fer. Ingrid, călug.
3 S Sf. Grigore cel Mare, pp. înv. **
4 D † DUMINICA a 23-a de peste an; Ss. Rozalia, fc.; Moise, profet

2. Frații Misionari ai Carității vă invită în perioada 25 August – 3 Septembrie la o novenă de rugăciune către Maica Tereza de Calcutta, înaintea canonizării Fericitei, care va avea loc la Roma în data de 4 Septembrie 2016.
Novena are loc în cadrul Sfintelor Liturghii parohiale.

3. La îndemnul ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, şi al Episcopului auxiliar PS Cornel Damian, duminică, 28 august 2016, în toate bisericile din Arhidieceză se vor înălța rugăciuni pentru rugăciune pentru victimele recentului cutremur care a lovit centrul Italiei; Dumnezeu cel bogat în milostivire să dăruiască odihnă veșnică celor decedaţi, să dea grabnică însănătoşire celor răniți și să mângâie pe cei care suferă în urma decesului celor dragi și a pierderilor suferite.

4. La trei ani de la ridicarea la cinstea altarelor a Monseniorului Vladimir Ghika, Postulatura Cauzei de Canonizare a Fericitului invită comunităţile din Arhidieceza Romano-Catolică de Bucureşti şi pe toţi cinstitorii lui, să aducă mulţumire printr-un triduum de rugăciune, în zilele 29-31 august 2016. Miercuri, 31 august a.c., în Catedrala Sf. Iosif, la ora 18.30 se va celebra o Sfântă Liturghie solemnă, prezidată de PS Cornel Damian, Episcop auxiliar de București. Jertfa Sfintei Liturghii va fi celebrată cu potirul Fericitului Vladimir Ghika, pe care Monseniorul l-a primit cu ocazia hirotonirii sale, la 7 octombrie 1923, și cu care a celebrat prima Sfântă Liturghie.

5. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohie pentru Spovadă și Împărtășanie, iar seara la sfârșitul Sf. Liturghii vom face Adorație Euharistică.

6. Sâmbătă, 3 septembrie 2016, va avea loc Pelerinajul la Sanctuarul Regina Carmelului de la Ciofliceni, Snagov.
Programul pelerinajului:
- Orele 10.30 plecarea pe jos de la Baloteşti – Monumentul eroilor – cu trecere prin pădure;
- 15.30 sosirea la Mănăstire și celebrarea Sf. Liturghii cu acordarea indulgenței plenare;

NB: Fiecare pelerin să ia cu sine: apa, prânz la pachet, încălțăminte adecvată, pălărie, rucsac, umbrelă sau pelerină.
Persoane de contact:
pr. Stefano Conotter: 0754263234;
pr. Fabian Măriuț 0727232110;

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Sf Anton