Săptămâna: 28 August – 4 Septembrie 2022

1. Calendarul Săptămânii:
28 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Ss. Augustin, ep. înv.; Florentina, fc
29 L Martiriul Sf. Ioan Botezătorul **; Sf. Sabina, m.
30 M Sf. Felix, m.
31 M Ss. Raimund Nonnatus, călug.; Nicodim; Iosif din Arimateea
1 J Ss. Egidiu, abate; Iosua
2 V Fer. Ingrid, călug.
3 S Sf. Grigore cel Mare, pp. înv. ** PP
4 D † DUMINICA a 23-a de peste an; Ss. Rozalia, fc.; Moise, profet

2. Luni, 29 august, în sărbătoarea Martiriul sau Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul vom celebra două Sfinte Liturghii: la orele 6:50 Sf. Liturghie cu Laude și seara la orele 18:00.

3. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Voi vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră, iar Vineri seară de la 17:00-18:00, vom face adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament.

4. La ieșirea din Biserică găsiți din revistele Actualitatea creștină și mesagerul Sf. Anton pe care vi le recomandăm.

5. Sâmbătă, 10 septembrie, 2022 cu ocazia încheierii Anului Familia Amoris Laetitia la nivel diecezan va avea loc Pelerinajul la Mănăstirea carmelitană din Ciofliceni, Snagov. Pelerinii, trebuie sa sosească pana la ora 10.00 la Monumentul eroilor din orașul Balotesti. Pentru cei din parohiile bucureștene există posibilitatea călătoriei cu autocarul (35 lei per persoană). La ora 10:00 începe pelerinajul: deplasarea pe jos prin pădure către mănăstire. Persoanele care nu pot parcurge cei 7-8 km pe jos pot rămâne în autocar pentru a fi duse direct la mănăstire unde vor avea posibilitatea de a se ruga personal sau comunitar, de a se spovedi, pînă la sosirea pelerinilor ce vin pe jos. La drum pelerinii sa aibă la pachet o sticla cu apa, un sandviș, o șapcă, încălțări ușoare (eventual pelerină de ploaie). Ajunși la mănăstire se va celebra Sfânta Liturghie, în jurul orelor 14:30. Pentru alte amănunte puteți suna la telefon 0727232110/pr. Fabian Măriuț.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro